| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS?

Czy staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS?

Aby wspomóc pracowników mniej zamożnych, pracodawcy często powołują w swoich firmach tzw. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego po spełnieniu określonych kryteriów, wypłacane są dodatkowe środki finansowe, bądź finansowane są określone cele, takie jak bony na święta, czy dodatkowe szkolenia.

Powołując ZFŚS pracodawcy określają rodzaj świadczeń, które są należne bądź finansowane z takiego Funduszu oraz warunki, które musi spełnić pracownik, aby mógł z takiego Funduszu skorzystać. Z reguły są to kryteria dochodowe, określone średnią na jednego członka rodziny. Pracodawca musi jednak uważać, aby jego zachowanie nie zostało uznane za dyskryminację czy też aby nie było niezgodne z prawem.

Pan Jan zatrudnia kilkudziesięciu pracowników. Z okazji Świąt Wielkanocnych chce sfinansować swoim pracowników bony świąteczne, których wysokość będzie uzależniona od stażu pracy danego pracownika. W ten sposób Pan Jan chce wynagrodzić tych pracowników, którzy pracują u niego najdłużej.

Takie zachowanie Pana Jana nie będzie jednak zgodne z prawem. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Ustawa nie przewiduje innego rodzaju kryteriów przyznawania świadczeń z funduszu. A zatem pracodawca powinien kierować się wyłącznie posiadanymi przez siebie informacjami, dotyczącymi sytuacji materialnej oraz socjalnej pracownika oraz jego rodziny.

Polecamy: serwis Zatrudnienie

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

W tej sprawie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 sierpnia 2005 r. sygn. akt: I PK 12/05 uznając, że wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z zastosowaniem kryterium stażu pracy, bez uwzględnienia kryterium socjalnego jest niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wobec faktu, że kryterium dochodowe jest głównym i w zasadzie jedynym kryterium przyznania pomocy z ZFŚS, w praktyce pracodawcy często zobowiązują pracowników do składania oświadczeń przed wydzieleniem środków z ZFŚS, tak aby dokładnie rozeznać się w sytuacji majątkowej i rodzinnej pracownika.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS.
Staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »