| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy pracownik może żądać świadczenia z ZFŚS?

Czy pracownik może żądać świadczenia z ZFŚS?

W wielu zakładach pracy pracodawcy powołują tzw. Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych, które z jednej strony mają pomóc pracownikom, którzy mają ciężką sytuację materialną, z drugiej strony są dodatkową „premią” za wykonywaną pracę.

Powołując ZFŚS pracodawcy określają rodzaj świadczeń, które są należne bądź finansowane z takiego Funduszu oraz warunki, które musi spełnić pracownik, aby mógł z takiego Funduszu skorzystać. Z reguły są to kryteria dochodowe, określone średnią na jednego członka rodziny. Im mniejsze wynagrodzenie przypadające na członka rodziny, tym świadczenie z ZFŚS wyższe. Oznacza to, że pracownik o wyższym wynagrodzeniu otrzyma takie świadczenia w minimalnym zakresie, bądź nie otrzyma ich wcale. Czy w przypadku, gdy pracownik spełnia określone przez pracodawcę warunki, może żądać wypłaty świadczenia z ZFŚS?

Odpowiedź brzmi nie. Świadczenia z ZFŚS mają bowiem charakter uznaniowy i ich wypłacenie zależne jest od pracodawcy. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z 4 lipca 2007 r., sygn. akt: II PK 25/07 stwierdzając w uzasadnieniu, że świadczenia wynikające z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w przeciwieństwie do wynagrodzenia za pracę, nie mają charakteru roszczeniowego.

Żaden pracownik nie może zostać bezpośrednio wykluczony w pomocy socjalnej określonej w ZFŚS. Pracownicy o wyższym wynagrodzeniu otrzymują po prostu świadczenia w mniejszej wysokości. Wykluczenie określonej grupy pracowników z pomocy socjalnej może stanowić dyskryminację w zatrudnieniu.

Przeczytaj również: Jak często przerwy na papierosa?

Należy jednak wskazać dwie sytuacje, w których pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy wypłaty świadczenia:
1. spełnienie warunków określonych w regulaminie ZFŚS,
2. podjęcie decyzji o wypłaceniu środków, a następnie wstrzymanie ich wypłaty.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

W zakładzie pracy Pani Anny określono wysokość bonów świątecznych, uzależnioną od otrzymywanego wynagrodzenia. Pracownicy zarabiający powyżej 2000 brutto otrzymają bony w wysokości 500zł, pracownicy zarabiający powyżej 3000 brutto otrzymają 300zł, a pracownicy zarabiający powyżej 4000 brutto otrzymają 150 zł. Pani Anna zarabia 2500zł brutto, jednak nie otrzymała bonów. Wobec faktu, że nabyła takie prawo na podstawie regulaminu ZFŚS, będzie mogła domagać się od pracodawcy wydania bonów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK