| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Obecnie powszechne są działania pracodawców mające na celu monitoring miejsca pracy, wykonywanych zadań czy ogólnie czasu spędzanego przez pracowników w pracy. Jak daleko może się posunąć pracodawca w kontrolowaniu swoich pracowników?

Powszechnie stosowane przez pracodawców metody to monitorowanie skrzynki mailowej i stron internetowych, które pracownicy odwiedzają w ciągu pracy. Coraz częściej spotykamy jednak kamerowy monitoring miejsc pracy, nie tylko korytarzy ale także pomieszczeń, w których pracują pracownicy. Wobec faktu, że nie ma obecnie kompleksowej regulacji w tym zakresie, pracodawcy posuwają się do coraz to wymyślniejszych sposobów monitorowania pracownika, w niektórych przypadkach jest to np. montowanie GPS w samochodzie służbowym.

Pan Jacek jest przedstawicielem handlowym. Do swojej dyspozycji ma służbowy telefon komórkowy oraz samochód. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca uprzedził go, że wszystkie samochody w firmie są wyposażone w GPS dzięki któremu w każdej chwili można zlokalizować pracownika i sprawdzić, czy samochód jest rzeczywiście wykorzystywany w celach służbowych.

Przeczytaj również: Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe

W związku z tym, że przepisy prawa nie precyzują, kiedy pracodawca jest uprawniony jest do stosowania różnych form monitoringu, takie zachowanie najczęściej jest tłumaczone dobrem pracodawcy, jako wartością chronioną w Kodeksie pracy. To w interesie pracodawcy leży, aby praca była wykonywana dobrze, we właściwym czasie i z należytą jakością. Ponadto, każdy pracownik ma obowiązek sumiennie wykonywać swoją pracę, a taki monitoring pozwala „wyłapać” tych pracowników, którzy w czasie pracy zajmują się kwestiami nie związanymi z obowiązkami służbowymi.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że zbyt daleko posunięte działania kontrolne mogą naruszyć prawa osobiste pracownika, takie jak jego godność czy tajemnicę korespondencji. Aby pracodawca nie naraził się na zarzut zbyt daleko idącej kontroli, musi zawsze rozważyć, jakie metody będą odpowiednie dla konkretnej sytuacji, i co przez dany system monitoringu chce osiągnąć.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK