| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy pracodawca musi zapewnić klimatyzację?

Czy pracodawca musi zapewnić klimatyzację?

Kończy się zima i nieuchronnie zbliżamy się do okresu, w którym temperatura powietrza jest zbyt wysoka, aby móc efektywnie pracować w pomieszczeniach pracy. Wobec tego, pracownicy często zastanawiają się, czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia im klimatyzacji w miejscu gdzie pracują.

Odpowiedź na to pytanie jest niestety negatywna. Ani Kodeks pracy, ani żaden inny przepis prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku zapewnienia klimatyzacji w pomieszczeniach pracy, w których temperatura powietrza jest zbyt wysoka.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest zobowiązany do reagowania na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywania środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

Przeczytaj również: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Ponadto należy pamiętać o rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w którym wskazano, że minimalną temperaturą, jaka powinna być w pomieszczeniu biurowym jest temperatura 18 stopni Celsjusza. We wskazanym rozporządzeniu nie ma mowy o temperaturze maksymalnej, wobec czego należy posiłkować się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie wskazano temperaturę optymalną dla pomieszczeń biurowych – 20 stopni Celsjusza.

Polecamy serwis: Urlopy

Wobec powyższego należy przyjąć, że jeżeli temperatura w pomieszczeniu znacznie przekracza temperaturę optymalną, i wynosi np. powyżej 30 stopni Celsjusza, to wniosek pracowników o zamontowanie klimatyzacji należy uznać za jak najbardziej uzasadniony.

Pomimo jednak, że pracodawca ma obowiązek zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy, to jednak montaż klimatyzacji będzie zależał tylko i wyłącznie od jego decyzji.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »