| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. W niektórych przypadkach pracownik będzie jednak zobowiązany do ich zwrotu.

Jeżeli pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez pewien okres po zakończeniu szkolenia (tzw. „lojalka”), musi zawrzeć z pracownikiem umowę na dofinansowanie konkretnego szkolenia lub studiów. Umowa taka określa podstawowe prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, w tym między innymi okres, w jakim pracownik musi pozostawać w zatrudnieniu. W innym wypadku zawieranie umowy nie jest obowiązkowe.

Polecamy: Zgoda pracownika na lepsze warunki pracy

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń gdy:
• bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji;
pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, albo po jego ukończeniu w terminie wskazanym w umowie; termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia szkolenia;
• rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem w terminie określonym w umowie, który nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia szkolenia (z wyjątkiem rozwiązania umowy o pracy w związku z mobbingiem);
• rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia pomimo braku przyczyn takiego wypowiedzenia (w przypadku mobbingu i w przypadku gdy pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko pracy w sytuacji, gdy stwierdzony zostanie szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika).

Zwrot poniesionych przez pracodawcę kosztów następuje w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia – w zależności od tego czy strony zawarły tzw. „lojalkę” czy nie.

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK