| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać” pracownika.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonywania określonej pracy. Każda z tych umów może zostać poprzedzona umową na okres próbny, której maksymalny czas trwania wynosi 3 miesiące. Wprawdzie Kodeks pracy nie wskazuje wprost, że można zawszeć tylko jedną taką umowę, niemniej jednak zarówno doktryna jak i orzecznictwo sądów wskazuje, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny tylko jeden raz – z tym samym pracownikiem i na tym samym stanowisku pracy.

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na określonym stanowisku, a po upływie tego okresu stwierdza, że pracownik nie ma predyspozycji do wykonywania danej pracy, ale świetnie by się sprawdził w innym zespole. Wówczas możliwe i wręcz wskazane jest, aby pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, z tym że dotyczącą już zupełnie innego stanowiska.

Istotną kwestią dla ponownego zawierania umowy na okres próbny jest to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić. Nie wystarczy sama zmiana nazwy stanowiska przy niezmienionym zakresie kompetencji. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o sprawdzenie się pracownika w zupełnie innej dziedzinie działalności pracodawcy.


Pan Tomek prowadzi dużą hurtownię. Zatrudnił pracownika na stanowisko magazyniera w oparciu o umowę o pracę na okres próbny. Pracownik okazał się bardzo kompetentny i sprawny w zakresie swoich obowiązków, wobec czego Pan Tomek uznał, że dla jego firmy korzystniejsze byłoby, żeby pracownik ten zajmował się monitorowaniem zapasów magazynowych, zlecaniem zadań innym magazynierom i zamawianiem brakującego towaru. W związku z tym, że takie stanowisko łączy się z zupełnie innymi kompetencjami (chociażby zarządczymi, których pracodawca nie był w stanie sprawdzić gdy pracownik rozpakowywał towar), Pan Tomek będzie mógł w tym wypadku zawrzeć z takim pracownikiem kolejną umowę o pracę na okres próbny.

Polecamy: Czym jest praca nakładacza?

Pani Anna została zatrudniona na stanowisku kierownika regionu miasta Kielce, w dużej firmie handlowej, w oparciu o umowę o pracę na okres próbny, a następnie na podstawie umowy na czas określony. Do jej obowiązków należało w szczególności koordynowanie pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych i wyznaczanie im celów biznesowych. Po dwóch latach Pani Anna dostała awans na kierownika regionu województwa mazowieckiego, ale pracodawca zaproponował jej ponownie umowę o pracę na okres próbny. Takie działanie nie będzie uzasadnione, gdyż nowe zadania Pani Anny są bardzo zbieżne z poprzednimi, nadal będzie odpowiedzialna za wyznaczanie celów biznesowych oraz sprawowanie kontroli nad poszczególnymi kierownikami miast.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK