| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać” pracownika.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonywania określonej pracy. Każda z tych umów może zostać poprzedzona umową na okres próbny, której maksymalny czas trwania wynosi 3 miesiące. Wprawdzie Kodeks pracy nie wskazuje wprost, że można zawszeć tylko jedną taką umowę, niemniej jednak zarówno doktryna jak i orzecznictwo sądów wskazuje, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny tylko jeden raz – z tym samym pracownikiem i na tym samym stanowisku pracy.

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na określonym stanowisku, a po upływie tego okresu stwierdza, że pracownik nie ma predyspozycji do wykonywania danej pracy, ale świetnie by się sprawdził w innym zespole. Wówczas możliwe i wręcz wskazane jest, aby pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, z tym że dotyczącą już zupełnie innego stanowiska.

Istotną kwestią dla ponownego zawierania umowy na okres próbny jest to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić. Nie wystarczy sama zmiana nazwy stanowiska przy niezmienionym zakresie kompetencji. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o sprawdzenie się pracownika w zupełnie innej dziedzinie działalności pracodawcy.


Pan Tomek prowadzi dużą hurtownię. Zatrudnił pracownika na stanowisko magazyniera w oparciu o umowę o pracę na okres próbny. Pracownik okazał się bardzo kompetentny i sprawny w zakresie swoich obowiązków, wobec czego Pan Tomek uznał, że dla jego firmy korzystniejsze byłoby, żeby pracownik ten zajmował się monitorowaniem zapasów magazynowych, zlecaniem zadań innym magazynierom i zamawianiem brakującego towaru. W związku z tym, że takie stanowisko łączy się z zupełnie innymi kompetencjami (chociażby zarządczymi, których pracodawca nie był w stanie sprawdzić gdy pracownik rozpakowywał towar), Pan Tomek będzie mógł w tym wypadku zawrzeć z takim pracownikiem kolejną umowę o pracę na okres próbny.

Polecamy: Czym jest praca nakładacza?

Pani Anna została zatrudniona na stanowisku kierownika regionu miasta Kielce, w dużej firmie handlowej, w oparciu o umowę o pracę na okres próbny, a następnie na podstawie umowy na czas określony. Do jej obowiązków należało w szczególności koordynowanie pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych i wyznaczanie im celów biznesowych. Po dwóch latach Pani Anna dostała awans na kierownika regionu województwa mazowieckiego, ale pracodawca zaproponował jej ponownie umowę o pracę na okres próbny. Takie działanie nie będzie uzasadnione, gdyż nowe zadania Pani Anny są bardzo zbieżne z poprzednimi, nadal będzie odpowiedzialna za wyznaczanie celów biznesowych oraz sprawowanie kontroli nad poszczególnymi kierownikami miast.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK