| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zastępowany pracownik nie chce wrócić do pracy

Zastępowany pracownik nie chce wrócić do pracy

W przypadku dłuższej i usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, pracodawcy często decydują się na zatrudnienie innego pracownika na zastępstwo. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik, który jest zastępowany po upływie okresu usprawiedliwionej nieobecności nie chce wrócić do pracy i proponuje rozwiązanie umowy o pracę?

Jedna z pracownic Pani Dominiki zaszła w ciążę, a po urodzeniu dziecka przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym. W tym czasie Pani Dominika postanowiła zatrudnić na zastępstwo innego pracownika, do czasu powrotu pracownicy do pracy. Po ok. 1 roku korzystania z urlopu wychowawczego pracownica znalazła inną pracę i nie chciała już wrócić do firmy. Zaproponowała Pani Dominice rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w takim przypadku umowa na zastępstwo z innym pracownikiem przekształca się automatycznie w umowę na czas określony bądź nie określony? Czy konieczne jest zawarcie kolejnej umowy?

W takim przypadku konieczne będzie zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Podstawową cechą umowy na zastępstwo jest to, że jest ona zawierana na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika w pracy. Taka umowa bądź wygasa z dniem, kiedy zastępowany pracownik wraca do pracy, bądź z upływem 3 – dniowego okresu wypowiedzenia.

Polecamy: Ewidencja czasu pracy -porada

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego niniejszej sprawy należy wskazać, że umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa z dniem zakończenia się okresu nieobecności zastępowanego pracownika w pracy. W przypadku, gdy taka nieobecność kończy się nie powrotem do pracy, ale rozwiązaniem umowy, umowa na zastępstwo również wygasa w związku z faktem, że nie zachodzi już przesłanka usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika.

W związku z powyższym w niniejszej sprawie umowa na zastępstwo wygaśnie z mocy prawa. Jeżeli pracodawca będzie nadal chciał zatrudniać osobę zatrudnioną wcześniej na zastępstwo, będzie musiał podpisać z nią kolejną umowę o pracę, na czas określony bądź na czas nieokreślony. Umowa na zastępstwo nie przedłuża się, ani nie przekształca automatycznie.

Polecamy: Czy to już dyskryminacja?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK