| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa na zastępstwo a ciąża - porada

Umowa na zastępstwo a ciąża - porada

Kobiety w ciąży, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony korzystają z przewidzianych Kodeksem pracy uprawnień, takich jak przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy umowę na zastępstwo również można uznać za umowę na czas określony, do której będą miały zastosowanie te zasady?

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Może się zdarzyć tak, że taką osobą będzie kobieta w ciąży, wówczas należy się zastanowić, czy będzie ona miała takie same uprawnienia jak pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas określony.

Trzeba pamiętać, że umowa o pracę na zastępstwo jest szczególnego rodzaju umową o pracę zawartą na czas określony – czyli na czas nieobecności w pracy pracownika zastępowanego. Co do zasady, będą zatem miały do takiej umowy zastosowanie przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony. Niestety z określonymi wyjątkami.

Umowa na zastępstwo – wady i zalety

Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę na czas określony, która miałaby się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zgodnie jednak z art. 177 § 3[1] Kodeksu pracy zasady tej nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy - a więc umowa na zastępstwo nie ulega „automatycznemu” przedłużeniu do dnia porodu.

Umowa na okres próbny z pracownicą w ciąży

Pomimo, iż umowa na zastępstwo w takim wypadku nie przedłuża się do dnia porodu, to jednak ma do niej zastosowanie inny przepis Kodeksu pracy, gwarantujący pewną ochronę zatrudnienia, mianowicie przepis art. 177 kodeksu pracy zgodnie z którym, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Forum Kadry

Poza wskazanym wyżej przypadkiem, rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »