| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy do stażu pracy można doliczyć godziny nadliczbowe?

Czy do stażu pracy można doliczyć godziny nadliczbowe?

Pracuję w firmie, w której bardzo często musimy zostawać po godzinach. Nie są one szczegółowo ewidencjonowane, pracodawca jednak mniej więcej wie, ile dodatkowo musi nam zapłacić. Zastanawiam się, czy te nadgodziny zostaną mi wliczone do mojego stażu pracy?

Staż pracy to najogólniej mówiąc okres, w którym pracownik był zatrudniony bądź na podstawie umowy o pracę, bądź na podstawie wyboru, mianowania, powołania lub spółdzielczej umowy o pracę. Niektóre przepisy szczególne zezwalają na doliczenie do stażu pracy okresu, w którym pracownik faktycznie nie pracował.

Należy rozróżnić dwa rodzaje stażu pracy, po pierwsze zakładowy, czyli staż wypracowany u danego pracodawcy, od którego często zależą dodatkowe uprawnienia przewidziane w regulaminie, oraz po drugie staż ogólny, czyli łączny okres całego zatrudnienia u wszystkich pracodawców, od którego zależy m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego (20 dni w przypadku mniej niż 10 lat pracy, 26 dni, gdy ogólny staż pracy wynosi więcej niż 10 lat).

Przeczytaj również: Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Zgodnie z artykułem 151 § 1 Kodeksu pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych należy uznać obowiązki zawodowe, których wykonywanie wykracza ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Pan Jacek jest zatrudniony w fabryce samochodów na cały etat, w godzinach od 12.00 do 20.00. Często zdarza się jednak tak, że produkcja ulega przedłużeniu ze względu na stosowane technologie i Pan Jacek musi zostać dłużej. Praca po godzinie 20.00 będzie dla Pana Jacka pracą w nadgodzinach, za które należy mu się czas wolny lub wynagrodzenie.

Polecamy serwis: Urlopy

Reasumując należy wskazać, że godziny nadliczbowe nie są wliczane do stażu pracy – ani do zakładowego, ani do ogólnego. Za przepracowane nadgodziny pracownik ma prawo do czasu wolnego lub dodatkowego wynagrodzenia.

Praca w nadgodzinach też została ograniczona. Kodeks pracy stanowi, że pracownik nie może przepracować więcej jak 150 godzin nadliczbowych w ciągu roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK