| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Kim jest stażysta w rozumieniu kodeksu pracy oraz jakie są obowiązki obu stron? O czym należy pamiętać? W tym artykule w punktach przedstawiamy, w jaki sposób zatrudnić stażystę z urzędu pracy.

  1. Pracodawca przede wszystkim musi wypełnić wniosek o organizację stażu, w którym ma obowiązek podania liczby pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Obostrzenie to ma zagwarantować, że bezrobotni na stażu nie zastępują pracowników.
  2. W umowie zawartej ze starostą pracodawca musi podać miejsce odbywania stażu oraz przedstawić program odbywania praktyki.
  3. Pracodawcy przysługuje prawo do określenia kto będzie odbywał u niego staż. W tym celu precyzuje wymagany poziom wykształcenia, umiejętności albo wskazuje bezrobotnego z imienia i nazwiska.
  4. Pracodawca nie nawiązuje umowy ze stażystą. Stażysta przyjmowany jest na podstawie umowy zawartej ze starostą. Staż nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu kodeksu pracy, a stażysta wciąż posiada statut osoby bezrobotnej.

Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

5. Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów zatrudnienia. Zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) bezrobotny może być zatrudniony na staż przez dowolnego pracodawcę. Wszelkie koszty ewentualnego stażu ponosi PUP.
6. Pracodawca musi zatrudnić stażystę na okres nie krótszy niż 3 i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ma również obowiązek zapewnić mu warunki pracy zgodne z wpisanym w umowie stanowiskiem.
7. Dzienny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Jeśli stażystą jest osoba niepełnosprawna, zaliczona do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to jej czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
8. Stażyście przysługują dni wolne, ale dopiero po upływie 30 dni odbywania stażu. Za każde 30 dni przysługuje 2 dni wolnego i za te dni stażysta otrzymuje stypendium stażowe od starosty.
9. Stażyści zwolnieni są z odbywania stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej, chyba że starosta wyrazi zgodę na taką pracę i charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.
10. Zatrudnieni stażyści są również zwolnieni z wykonywania zadanej im pracy po godzinach.

Reforma urzędów pracy weszła w życie- co zostało zmienione?

11. Stażystom przysługuje takie samo prawo do okresów odpoczynku, na takich samych zasadach, jak pozostałym pracownikom.
12. W trakcie stażu pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezrobotnemu opiekuna stażu. Opiekun może opiekować się maksymalnie trzema stażystami na raz.
13. Istnieje możliwość zakończenia stażu przed upływem ustalonego terminu na wniosek organizatora stażu lub z urzędu, również w sytuacji, gdy wskutek usprawiedliwionej nieobecności stażysty zrealizowanie programu stażu nie jest możliwe.
14. Pracodawca musi dostarczyć staroście listę obecności podpisaną przez bezrobotnego - w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu.
15. Bezrobotny nie może ponownie odbyć stażu u tego samego organizatora, na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż lub przygotowanie zawodowe.

Bony dla bezrobotnych

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Źródło:

www.wellton.com.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK