| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której cały zakład pracy przechodzi na innego właściciela, ale dotychczasowe stosunki pracy pozostają bez zmian. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Celem tak określonej w Kodeksie instytucji jest przede wszystkim ochrona dotychczasowych stosunków pracy. Mimo zmiany po stronie pracodawcy, co w warunkach obecnej gospodarki i częstych zmian na rynku jest zjawiskiem nierzadkim, dotychczasowy stosunek pracy trwa nadal. Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu Kodeksu pracy może mieć miejsce zarówno wtedy, gdy pracodawcą przejmującym jest inna jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, osoba fizyczna, jak i wtedy gdy dotychczasowym pracodawcą była osoba fizyczna i przejmującym jest także osoba fizyczna. W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli. Co więcej, skutek w postaci wstąpienia nowego pracodawcy w stosunki pracy w miejsce dotychczasowego nie może być przez strony uczestniczące w przejęciu w żaden sposób modyfikowane ani uchylone.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika

Trwałość stosunku pracy dotyczy tylko tych pracowników, których umowy o pracę nie zostały rozwiązane przed dniem przejęcia. Nawet jeżeli w momencie przejścia są na tzw. wypowiedzeniu, to ich stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.

Ponadto powyższa regulacja ma zastosowanie wyłącznie do osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, nie ma natomiast zastosowania do innych osób, związanych z dotychczasowym pracodawcą wprawdzie stosunkiem pracy, ale nawiązanym na podstawie powołania lub mianowania, lub też innym stosunkiem prawnym, np. wynikającym z umów cywilno - prawnych (umowa zlecenia, o dzieło).

Nowy pracodawca przejmuje wszelkie obowiązki i uprawnienia, jakie wynikają ze stosunków pracy łączących dotychczasowego pracodawcę z jego pracownikami. Odpowiada on zatem m.in. za: wypłatę wynagrodzenia, zaspokojenie wszelkich innych roszczeń pracownika, na przykład o nagrodę jubileuszową. Nowy pracodawca związany jest również wszelkimi obowiązkami wynikającymi z obowiązujących w przejmowanym zakładzie porozumień płacowych, układów zbiorowych pracy oraz regulaminów.

W przypadku przejęcia części zakładu pracy, dotychczasowy pracodawca ponosi odpowiedzialność solidarną z nowym pracodawcą za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem części zakładu pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Pan Jacek pracował w dużej fabryce części samochodowych. W związku z nie najlepszą kondycją firmy znalazł sobie inną, lepiej płatną pracę, w fabryce miał jednak zaległe niewypłacone wynagrodzenie za okres prawie czerech miesięcy. W międzyczasie część fabryki zajmująca się produkcją części do silnika została sprzedana zagranicznemu inwestorowi. Pan Jacek zdecydował się na złożenie pozwu do sądu pracy o wypłacenie zaległego wynagrodzenia, przy czym nie wiedział, przeciwko komu taki pozew skierować, czy przeciwko byłemu właścicielowi fabryki, czy przeciwko inwestorowi zagranicznemu. Zdecydował się na złożenie pozwu przeciwko obu właścicielom – prawo mu na to zezwala – aby mieć większą gwarancję wypłaty zaległej pensji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK