| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której cały zakład pracy przechodzi na innego właściciela, ale dotychczasowe stosunki pracy pozostają bez zmian. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Celem tak określonej w Kodeksie instytucji jest przede wszystkim ochrona dotychczasowych stosunków pracy. Mimo zmiany po stronie pracodawcy, co w warunkach obecnej gospodarki i częstych zmian na rynku jest zjawiskiem nierzadkim, dotychczasowy stosunek pracy trwa nadal. Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu Kodeksu pracy może mieć miejsce zarówno wtedy, gdy pracodawcą przejmującym jest inna jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, osoba fizyczna, jak i wtedy gdy dotychczasowym pracodawcą była osoba fizyczna i przejmującym jest także osoba fizyczna. W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli. Co więcej, skutek w postaci wstąpienia nowego pracodawcy w stosunki pracy w miejsce dotychczasowego nie może być przez strony uczestniczące w przejęciu w żaden sposób modyfikowane ani uchylone.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika

Trwałość stosunku pracy dotyczy tylko tych pracowników, których umowy o pracę nie zostały rozwiązane przed dniem przejęcia. Nawet jeżeli w momencie przejścia są na tzw. wypowiedzeniu, to ich stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu.

Ponadto powyższa regulacja ma zastosowanie wyłącznie do osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, nie ma natomiast zastosowania do innych osób, związanych z dotychczasowym pracodawcą wprawdzie stosunkiem pracy, ale nawiązanym na podstawie powołania lub mianowania, lub też innym stosunkiem prawnym, np. wynikającym z umów cywilno - prawnych (umowa zlecenia, o dzieło).

Nowy pracodawca przejmuje wszelkie obowiązki i uprawnienia, jakie wynikają ze stosunków pracy łączących dotychczasowego pracodawcę z jego pracownikami. Odpowiada on zatem m.in. za: wypłatę wynagrodzenia, zaspokojenie wszelkich innych roszczeń pracownika, na przykład o nagrodę jubileuszową. Nowy pracodawca związany jest również wszelkimi obowiązkami wynikającymi z obowiązujących w przejmowanym zakładzie porozumień płacowych, układów zbiorowych pracy oraz regulaminów.

W przypadku przejęcia części zakładu pracy, dotychczasowy pracodawca ponosi odpowiedzialność solidarną z nowym pracodawcą za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem części zakładu pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Pan Jacek pracował w dużej fabryce części samochodowych. W związku z nie najlepszą kondycją firmy znalazł sobie inną, lepiej płatną pracę, w fabryce miał jednak zaległe niewypłacone wynagrodzenie za okres prawie czerech miesięcy. W międzyczasie część fabryki zajmująca się produkcją części do silnika została sprzedana zagranicznemu inwestorowi. Pan Jacek zdecydował się na złożenie pozwu do sądu pracy o wypłacenie zaległego wynagrodzenia, przy czym nie wiedział, przeciwko komu taki pozew skierować, czy przeciwko byłemu właścicielowi fabryki, czy przeciwko inwestorowi zagranicznemu. Zdecydował się na złożenie pozwu przeciwko obu właścicielom – prawo mu na to zezwala – aby mieć większą gwarancję wypłaty zaległej pensji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK