| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy należy przywrócić pracownika do pracy?

Kiedy należy przywrócić pracownika do pracy?

Zdarzają się sytuacje, że pomimo zwolnienia pracownika z pracy będziemy musieli przywrócić go do pracy. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach mamy taki obowiązek, oraz co musi zrobić pracownik, aby przywrócenie stało się skuteczne.

Co do zasady Kodeks pracy wskazuje dwie sytuacje, kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Po pierwsze jest to sytuacja nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, bądź wypowiedzenie takiej umowy z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy dotyczących wypowiadania umów. Po drugie, pracownik może domagać się przywrócenia do pracy w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka Sąd Pracy, który może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W takiej sytuacji orzeka o odszkodowaniu. Nieuwzględnienie żądania przywrócenia do pracy i zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania powinno być poprzedzone dokonaniem przez Sąd Pracy ustaleń co do braku możliwości lub niecelowości przywrócenia do pracy w okolicznościach faktycznych konkretnej sprawy.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Gdy sąd orzekł przywrócenie do pracy

Jeżeli zdarzyła się sytuacja, że musimy przywrócić zwolnionego pracownika do pracy, należy pamiętać o kilku rzeczach z tym związanych. Przede wszystkim, przywrócenie do pracy następuje na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy, a więc polega na dopuszczeniu pracownika do wykonywania czynności należących do jego obowiązków przed rozwiązaniem umowy o pracę za wynagrodzeniem zgodnym z obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem.

Porównaj: Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika?

Pracodawca nie musi ponownie określać warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, czy też zapoznawać z regulaminem pracy.

Pracownik ma obowiązek w ciągu 7 dni od orzeczenia przez sąd przywrócenia do pracy zgłosić swoją gotowość do podjęcia pracy. Jeżeli tego nie zrobi, pracodawca może odmówić jego ponownego zatrudnienia. Zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy może być dokonane przez każde zachowanie objawiające w dostateczny sposób zamiar kontynuowania reaktywowanego stosunku pracy, w szczególności przez faktyczne podjęcie i wykonywanie pracy na stanowisku, na które pracownik został przywrócony wyrokiem sądu.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ21
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »