| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika?

Jak prawidłowo określić zakres zadań pracownika?

Pracodawcy często zapominają, że w umowie o pracę bądź w opisie stanowiska pracy określili pracownikowi pewien zakres zadań związanych z jego stanowiskiem, którego to zakresu nie można przekraczać. Pracownicy często skarżą się, że pracodawcy zlecają im zadania, których w zasadzie nie powinni wykonywać.

Zgodnie z Kodeksem pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Ponadto pracownik ma obowiązek wykonywać swoją pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Z tego wynika, że co do zasady pracownik ma obowiązek wykonywania poleceń służbowych swojego pracodawcy ale tylko pod warunkiem, że nie są one sprzeczne z prawem i dotyczą zakresu określonego w umowie o pracę. Jeżeli zatem pracodawca zleca wykonanie rzeczy, która nie spełnia tych przesłanek, wtedy pracownik może odmówić wykonania polecenia.

Pani Anna jest zatrudniony w dużej firmie na stanowisku głównej księgowej. Dyrektor, przed którym jest odpowiedzialna, zleca jej od jakiegoś czasu prace dodatkowe, które nie są objęte ani jej umową o pracę, ani opisem stanowiska pracy, który otrzymała w dniu zawarcia umowy. Te prace dodatkowe dotyczą między innymi robienia notatek na spotkaniach, towarzyszenia na służbowych spotkaniach i kolacjach, rozmawianie z klientami indywidualnymi. Takie czynności nie należą do zakresu zadań Pani Anny i ma ona prawo odmówić wykonania tak sformułowanych poleceń służbowych.

Przeczytaj także: Kiedy dwunastolatek może pracować?

Pan Adam jest zatrudniony w firmie przewozowej na stanowisku kierowcy. W dniu zawarcia umowy ani później nie otrzymał na piśmie zakresu swoich obowiązków, ale pracodawca ustnie przekazał mu podstawowe zasady pracy w firmie. Do takich obowiązków należało m.in. rozładowywanie i załadowywanie przewożonych towarów, bądź bagaży przewożonych osób. Pan Adam sprzeciwił się takim poleceniom twierdząc, że pracuje na stanowisku kierowcy a nie tragarza. W tym przypadku należy jednak wskazać, że odmowa wykonania polecenia będzie bezzasadna, gdyż pracodawca informował go w dniu podjęcia pracy, że będzie musiał wykonywać takie prace dodatkowe.

Polecamy serwis: Urlopy

Należy pamiętać, że pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, jednak za takie nie można uznać sytuacji, gdy pracownik odmawia wykonania polecenia, które jest sprzeczne z prawem lub z umową o pracę.

Pracodawca Pana Jakuba, pracującego w hurtowni towarów spożywczych zlecił mu, aby na niektórych produktach ponaklejał zaniżone ceny produktów, gdzie inna cena będzie wynikała z naklejki, a inna po zeskanowaniu kodu kreskowego. Takie polecenie służbowe należy zdecydowanie uznać za sprzeczne z prawem i pracownik może odmówić jego wykonania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »