| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące?

Standardowy okres rozliczeniowy wynosi maksymalnie 4 miesiące. Oznacza to, że może być on krótszy, ale w zasadzie nie wolno go przedłużać ponad wskazany limit. Gdyby pracodawca określił w regulaminie pracy okres rozliczeniowy na 1 miesiąc to w takiej sytuacji nie będzie obowiązywać ogólna regulacja z art. 129 kodeksu pracy wskazująca 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Rozliczenie m.in. nadgodzin musi odbyć się w ramach jednego miesiąca.

Z punktu widzenia interesu pracodawcy zwykle korzystne jest wydłużenie okresów rozliczeniowych. Pozwala to na bardziej elastyczne układanie godzin pracy i zmniejsza potencjalne koszty nadgodzin.

Zobacz: Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Wyjątki

Wyjątek w zakresie długości okresu rozliczeniowego został określony w paragrafie 2 omawianego artykułu. Zgodnie z tą regulacją, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy:
1) w rolnictwie i hodowli,
2) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.
Jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy. Opcja ta odnosi się wyłącznie do wcześniej wskazanych przypadków.

Agencja reklamowa chciała wydłużyć obowiązujący w tej firmie okres rozliczeniowy do 6 miesięcy z uwagi na występujące nieregularnie zamówienia, powodujące „spiętrzenia” prac w niektórych okresach i „luźniejsze” dni w poszczególnych tygodniach.
Wydłużenie to nie jest możliwe. Ten typ działalności nie został wymieniony w art. 129 kodeksu pracy.

Pracodawca powinien pamiętać, że zabieg ustalenia okresu rozliczeniowego powinien znaleźć swój formalny wyraz w odpowiednich aktach wewnątrzzakładowych.

Polecamy: Podróż służbowa a czas pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »