| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Jak wiadomo, staż pracy u danego pracodawcy ma wpływ na niektóre uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia, czy wysokość odprawy. Nie można jednak zapominać o ogólnym stażu pracy pracownika, gdyż również z nim związane są pewne uprawnienia.

Pracowniczy staż pracy decyduje o nabyciu niektórych z uprawnień przysługujących pracownikom. Przy różnych świadczeniach, różnie się go liczy. W pewnych przypadkach będą to wszystkie okresy zatrudnienia (ogólny staż pracy) innym razem będzie to zatrudnienie w konkretnym zakładzie pracy.

Porównaj: Umowa o pracę a umowa zlecenie

Ogólny staż pracy będzie miał znaczenie przede wszystkim w dwóch przypadkach, które są niezwykle istotne z punktu widzenia pracownika. Pierwszym z nich będzie urlop wychowawczy. Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy, pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do tego 6 – miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, a nie tylko zatrudnienie u danego pracodawcy.

Pani Ania jest w ciąży. Pracuje u swojego obecnego pracodawcy dopiero 3 miesiące. Wcześniej przez 18 miesięcy pracowała w innej firmie. Łączny okres jej zatrudnienia wynosi zatem 21 miesięcy i Pani Ania może skorzystać z przysługującego jej urlopu wychowawczego pomimo, iż u obecnego pracodawcy pracuje dopiero 3 miesiące.

Drugim przypadkiem, gdzie ogólny staż pracy będzie miał znaczenie jest niewątpliwie urlop wypoczynkowy, jego długość zależy bowiem od stażu pracy. Okresy poprzedniego zatrudnienia u różnych pracodawców niezależnie od przerw w zatrudnieniu oraz sposobu ustania stosunku pracy, mają bowiem wpływ na długość urlopu wypoczynkowego. Na podstawie Kodeksu pracy urlop ten przysługuje w wymiarze:
a) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
b) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Pan Tomek jest zatrudniony u swojego pracodawcy 6 lat. Wcześniej pracował 3 lata w innej firmie, ponadto ukończył studia wyższe, które liczą się jako 8 lat pracy. W związku z tym, jego łączny staż pracy będzie wynosił 17 lat i będzie miał on prawo do 26 dni urlopu.

Polecamy: Czym się różni norma od wymiaru czasu pracy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK