| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik z pracodawcą mogą zawierać następujące rodzaje umów o pracę:

  • bezterminową umowę o pracę (czyli umowę zawartą na czas nieokreślony), oraz
  • umowy terminowe - czyli umowę o pracę zawartą na czas określony (której szczególną postacią jest umowa o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika), umowę o pracę zawartą czas wykonania określonej pracy oraz umowę o pracę zawartą na okres próbny (której istotą jest to, że może ona poprzedzać każdy z trzech wyżej wskazanych rodzajów).

Zawarta na piśmie umowa o pracę powinna wyraźnie określać jej rodzaj. Jeżeli w umowie o pracę nie wskazano jej rodzaju bądź też, gdy stosunek pracy powstał mimo niesporządzenia formalnie umowy, mogą rodzić się wątpliwości obu stron co do wzajemnej sytuacji prawnej.

Polecamy: Samozatrudnienie a umowa o pracę

Należy pamiętać, że mimo niezachowania formy pisemnej umowa o pracę zostaje skutecznie zawarta, natomiast na pracodawcy spoczywa obowiązek potwierdzenia faktu jej zawarcia oraz poczynionych przez strony ustaleń w zakresie jej warunków najpóźniej do dnia rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika. W przypadku niedokonania tego obowiązku przez pracodawcę, poniesie on odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

Tomek umówił się z Panem Januszem, że od 2 sierpnia rozpocznie pracę w jego firmie transportowej. Pan Janusz obiecał mu umowę o pracę oraz wskazał, że wszelkich formalności dopełnią pierwszego dnia pracy Tomka. Kiedy jednak Pan Tomek przyszedł do pracy okazało się, że Pan Janusz jest nieobecny, ale zostawił Tomkowi samochód z towarem, który ma dostarczyć do miasta oddalonego o 600 km. Pan Tomek pojechał w podróż, a po powrocie również nie zastał Pana Janusza. Postanowił zwrócić się do niego o podpisanie umowy o pracę, bezskutecznie. Tomek złożył zatem zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, że Pan Janusz nie potwierdził mu na piśmie zawartej ustnie umowy i został on ukarany grzywną w wysokości 3.000zł.

W kwestii natomiast rodzaju umowy o pracę, jeżeli strony nie określą tego w umowie, to w literaturze i orzecznictwie przyjmuje się w takich sytuacjach, że jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego, to strony zawarły umowę o pracę na czas nieokreślony. Takie stanowisko uzasadnia się twierdzeniem, że pozostałe rodzaje umowy o pracę wymagają określenia w umowie dodatkowych postanowień, z których wynika np. istnienie okresu próby, terminu końcowego do którego stosunek pracy ma trwać, czy, w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy, wskazanie pracy która ma być ukończona. 

Polecamy: Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »