| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy pracodawca musi powołać radę pracowników?

Kiedy pracodawca musi powołać radę pracowników?

Jestem właścicielem dużej fabryki zajmującej się produkcją narzędzi ogrodniczych. Zatrudniam ok. 100 pracowników. Słyszałem, że pracodawca jest zobowiązany do powoływania rady pracowników, jeżeli zatrudnia co najmniej 50 osób. Czy to prawda?

Rada pracowników może powstać u pracodawców wykonujących działalność gospodarzą zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Liczbę zatrudnionych u pracodawcy pracowników ustala się na podstawie przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników w ramach stosunku pracy w okresie ostatnich 6 miesięcy przed dniem powiadomienia o wyborach członków rady pracowników.

Przy ustalaniu liczby pracowników nie uwzględnia się pracowników młodocianych.

Polecamy: Zatrudnianie młodocianych

Jednak nie każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 50 osób będzie zobowiązany do utworzenia rady pracowników. Rady pracowników nie tworzy się u pracodawcy, który:

  • nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • zatrudnia mniej niż 50 pracowników,
  • jest przedsiębiorstwem państwowym, w którym tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa,
  • jest przedsiębiorstwem mieszanym zatrudniającym co najmniej 50 pracowników,
  • jest państwową instytucją filmową.

Rady pracowników nie tworzy się także u pracodawcy, u którego nie działa reprezentatywna organizacja związkowa, a pracownicy nie byli zainteresowani jej samodzielnym powołaniem oraz gdy reprezentatywne organizacje związkowe nie powołały rady pracowników.

Porównaj: Czym są organizacje związkowe (art. 238)

Powyższe oznacza, że utworzenie rady pracowników zależy tak naprawdę od pracowników i ich woli utworzenia takiej rady, a nie od pracodawcy.

Właściciel fabryki zatrudnia 70 osób. W jego zakładzie pracy nie działa organizacja związkowa. Sami pracownicy natomiast nie chcą zakładać takiej rady, gdyż uważają, że pracodawca o wszystkim ich informuje i przestrzega praw pracowniczych i przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może im nakazać utworzenia takiej rady, jeżeli oni sami nie chcą.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »