| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Kodeks pracy stanowi, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, to należy przez to rozumieć przepisy tego kodeksu oraz m.in. przepisy innych ustaw. Trzeba pamiętać, że kodeks pracy jest również ustawą i w hierarchii źródeł prawa zajmuje zasadniczo takie samo miejsce jak inne ustawy regulujące prawo pracy. Jakie konsekwencje mogą z tego wynikać dla pracownika?

Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Takie osobne, pozakodeksowe regulacje dla poszczególnych grup pracowników zwane są pragmatykami pracowniczymi. Wprowadzanie odrębnych regulacji uzasadnia się specyfiką i właściwościami niektórych przypadków zatrudnienia (np. zapewnienie rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w przypadku pracowników służby cywilnej).

Polecamy: Stosunek pracy

Przykładowo możemy wskazać następujące ustawy, regulujące pewne stosunki pracy w sposób szczegółowy:

  • ustawę Karta Nauczyciela,
  • ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • ustawę o służbie cywilnej,
  • ustawę o ustroju sądów powszechnych, 
  • ustawę o prokuraturze.

Należy zatem pamiętać, że zatrudniając pracownika, do którego stosuje się m.in. wskazane wyżej ustawy, zawsze w pierwszej kolejności należy sięgać do tych aktów a dopiero później do Kodeksu pracy.

Zobacz także: Kodeks pracy

Pan Jacek pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel matematyki. Do jego stosunku pracy w pierwszej kolejności będzie miała zastosowanie ustawa Karta Nauczyciela, która przewiduje np. nagrodę jubileuszową po przepracowaniu określonego okresu. Kodeks pracy nie przewiduje w ogóle tego rodzaju nagrody na innych pracowników, chyba że pracodawca dobrowolnie zdecyduje się na jej wypłacanie.

Trzeba pamiętać, że pragmatyki odnoszą się jedynie do ściśle wskazanych w nich kategorii pracowników. W niektórych przypadkach będzie więc zachodzić sytuacja, że zatrudnienie części pracowników danej instytucji podlega regulacji pragmatyk, natomiast odnośnie pozostałych należy stosować przepisy kodeksu pracy.

Arkadiusz Nowak jest Dyrektorem Generalnym jednego z urzędów państwowych. W swoim urzędzie zatrudnia on zarówno pracowników służby cywilnej, do których będzie miała zastosowanie ustawa o służbie cywilnej, jak i np. sprzątaczki, do których będzie miał zastosowanie tylko Kodeks pracy.

Zupełnie inna sytuacja prawna ma miejsce w przypadku osób pozostających w stosunku służbowym (np. żołnierzy zawodowych), którzy nie są zatrudnieni w stosunku pracy (czyli na podstawie którejś z umów o pracę). W ich przypadku może mieć miejsce w pewnych sytuacjach pomocnicze stosowanie przepisów kodeksu pracy, co nie zmienia jednak faktu, że nie są oni pracownikami w rozumieniu kodeksu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK