| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice

Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice

W praktyce wiele trudności rodzi zagadnienie odróżnienia umowy o pracę od cywilnoprawnego stosunku zlecenia i innych mieszanych umów starannego działania, gdzie ryzyko, podobnie jak w stosunku pracy, ponosi zlecający. Odróżniającymi elementami mogą być brak trwałej więzi między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, brak konieczności odpłatności, brak obowiązku pracowniczego podporządkowania.

Co do zasady należy stwierdzić, że elementem różniącym umowę zlecenia od umowy o pracę nie jest rodzaj wykonywanych czynności (bowiem przedmiotem obu tych umów mogą być czynności identyczne). Nie jest również takim elementem ani wysokość umówionego wynagrodzenia, ani też sposób ustalenia wynagrodzenia. W przypadku wykonywania na podstawie umowy zlecenia pracy, której efekt jest wymierny, wynagrodzenie może być uzależnione od ilości wykonanej pracy. W przypadku wykonywania na podstawie umowy zlecenia innych czynności wynagrodzenie może być określane np. dniówkowo lub ryczałtowo. Wyszczególnienie w listach wypłat tego rodzaju składników wynagrodzenia nie świadczy o tym, że praca była wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Elementami istotnymi w umowie o pracę, które nie występują w umowie zlecenia, jest obowiązek pracownika osobistego wykonywania pracy, podporządkowania pracownika pracodawcy, obowiązek przestrzegania czasu pracy i przestrzegania dyscypliny pracy.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Zobacz także: W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej

Pracownik obowiązany jest do wykonywania pracy zgodnie z umową i poleceniami przełożonych, a wynagrodzenie otrzymuje za wykonanie pracy na tych zasadach. Pracownik korzysta przy tym z takich na przykład uprawnień, jak prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy, za czas gotowości do jej wykonywania (jeżeli doznaje przeszkód w spełnieniu świadczenia z powodów leżących po stronie pracodawcy), czy prawo do urlopu wypoczynkowego.

Umowa zlecenia nie musi być odpłatna, podczas gdy umowa o pracę ma charakter odpłatny.

Polecamy wzory umów pracowniczych

Pan Darek jest przedstawicielem handlowym w firmie farmaceutycznej i pracuje na umowę zlecenie. Jego pracodawca zapewnił mu samochód i telefon służbowy, określił też minimalną ilość produktów, jaką Pan Darek musi sprzedać w danym miesiącu. W związku z tym, że Pan Darek nie musi wykonywać pracy w określonych przez pracodawcę godzinach, czas pracy wybiera sobie sam i musi jedynie wykonać pewien plan sprzedażowy, nie może być w tym wypadku mowy o stosunku pracy. Pracodawca Pana Darka nie wydaje mu wiążących poleceń, nie decyduje także o czasie jego pracy. Są to dwie podstawowe przesłanki przemawiające za uznaniem stosunku pracy za umowę o pracę.

avatar

2014-03-31 18:00 Zgłoś

Witam Czytałem wypowiedź eksperta.Pani Magdaleny.Szanowna Pani na początku pisze Pani ,że wykonywanie identycznej pracy moze mieć zastosowanie obu umów czyli umowy o prace i umowy zlecenia .Czyli mam firmę gdzie trzeba rozladowywac ciężarówki i teraz:5pracowników wykonuje ściśle i bezdyskusyjnie moje polecenia w godzinach pracy jakie ja uznamy za właściwe,czyli są podporządkowania bo charakter pracy tego wymaga,a następnych pięciu robi te same czynności również wykonują moje polecenia i w godzinach jakie to mi pasują jako przelozonemu,a nie im jako zleceniobiorcom i wszystko jest Ok,tyle,że w tytule umowy ci ostatni mają napisane UMOWA ZLECENIE.?COŚ PANI POMYLIŁA ,potem podaje Pani konkretny przykład umowy zlecenia gdzie nie ma nadzoru i zleceniobiorca sam ustała sobie godziny pracy.Dlatego jak widać Skończmy opowiadać bzdury o przesłankach .Ponieważ Umowa o pracę zastąpiona umowa zlecenie przeważnie odnosi się do samego nadzorowania pracy .Po co takiemu oszustowi fakt wyznaczać miejsce pracy za odplatnoscia.Wystarczy tylko wprowadzić brygadziste lub innego żandarma,a. On zadba o szczeguly.Nie można zatem Pracować w magazynie na umowę o pracę i na zlecenie wykonując identyczne czynności.Proszę o odpowiedź mój adres jaceksuja9@gmail.com

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem Infor.pl »