| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Na jakie ryzyka narażony jest pracodawca zatrudniający pracownika?

Na jakie ryzyka narażony jest pracodawca zatrudniający pracownika?

Stosunek pracy został zdefiniowany w art. 21 §1 Kodeksu pracy i zgodnie z nim, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Czy to jednak wszystko?

Pracodawca ponosi tzw. ryzyko osobowe, ponieważ obciążają go skutki niewłaściwego doboru pracowników i w związku z tym obciążają go wszelkie straty wynikające z braku ich odpowiedniego przygotowania do pracy i nieefektywności.

Porównaj: Sposób wypowiedzenia umowy o pracę

Po drugie stosunek pracy, w przeciwieństwie do cywilnoprawnego stosunku obligacyjnego, charakteryzuje się ponoszeniem przez pracodawcę praktycznie istotnego ryzyka socjalnego. Polega ono na swoistym „przerzuceniu” na pracodawcę pewnych ciężarów socjalnych, obciążeń z tytułu ochrony interesów życiowych pracowników oraz ich rodzin. Pracownik na przykład otrzymuje wynagrodzenie za okres, kiedy zwolniony jest od świadczenia pracy z przyczyn rodzinnych (na przykład śmierć bliskiej osoby) oraz częściowo za okres niewykonywania pracy spowodowanego niezdolnością do pracy z powodu choroby.

Na pracodawcy spoczywa również tzw. ryzyko gospodarcze, bowiem ponosi on negatywne rezultaty swojej działalności gospodarczej (na przykład brak zysków z prowadzenia zakładu przedsiębiorstwa), które nie mogą bezpośrednio wpływać na przysługujące pracownikom świadczenia.

Ponadto, ponosząc tzw. ryzyko techniczne, pracodawca w sytuacji niemożności świadczenia pracy z przyczyn technicznych obowiązany jest płacić pracownikom wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania za czas niezawinionego przez nich przestoju.

Polecamy serwis: Urlopy

Istotnym elementem odróżniającym stosunki pracy jest również obciążenie pracodawcy stratami z powodu niepełnej (ograniczonej co do wysokości odszkodowania) odpowiedzialności pracownika względem pracodawcy za szkodę popełnioną przy wykonywaniu pracy wyrządzoną z winy nieumyślnej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »