| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Odpowiedzialność materialna pracowników

Odpowiedzialność materialna pracowników

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy uzyskania od pracownika odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził pracodawcę na szkodę. Kodeks pracy przewiduje odrębnie odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej oraz szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej.

Przesłanki odpowiedzialności pracownika

Należy podkreślić, że pracownik ponosi odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną pracodawcy wyłącznie, gdy powstała ona wskutek zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Oznacza to, że pracownik, który dołożył wymaganej staranności do wykonania swego obowiązku, a mimo to naraził pracodawcę na szkodę, nie będzie za tę szkodę ponosił odpowiedzialności. Szkody powstałe wskutek tego rodzaju zachowania pracownika mieszczą się w granicach ryzyka gospodarczego czy osobowego pracodawcy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia zarówno szkody, jak i winy pracownika.

Odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone nieumyślne

W przypadku wyrządzenia szkody z winy nieumyślnej pracownik zobowiązany jest do jej naprawienia granicach szkody rzeczywistej. Jednak wysokość odszkodowania nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującemu pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. 

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone umyślnie

Odmiennie przedstawia się odpowiedzialność pracownika, który z winy umyślnej wyrządził pracodawcy szkodę. Wówczas pracownik jest zobowiązany do pokrycia szkody w pełnej wysokości, bez ograniczenia jego odpowiedzialności do równowartości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Ustawodawca nie określił w Kodeksie pracy, co należy rozumieć przez naprawienie szkody w pełnej wysokości. Należy zatem odpowiednio zastosować, zgodnie z art. 300, przepisy Kodeksu cywilnego. Art. 361 § 2 k.c. stanowi, że w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Porównaj: Odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika

Na kim spoczywa ciężar dowodu

Na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia wystąpienia przesłanek odpowiedzialności materialnej pracownika. Pracodawca powinien więc udowodnić pracownikowi niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, winę, powstanie szkody oraz normalny związek przyczynowy między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych a poniesioną szkodą.

Szkoda musi być wyrządzona przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, nie zaś przy okazji wykonywania tych obowiązków.

Porównaj: Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

Może się tak bowiem zdarzyć, że z winy pracownika powstanie szkoda, która nie będzie związana z majątek pracodawcy. W przypadku wyrządzenia przez pracownika szkody osobie trzeciej – osoba ta będzie mogła dochodzić naprawienia szkody wyłącznie od pracodawcy, pracodawca zaś będzie uprawniony do roszczenia regresowego w stosunku do pracownika.
Pracodawca natomiast względem osoby trzeciej odpowiada na zasadach ogólnych. Jego roszczenie regresowe w stosunku do pracownika powstanie dopiero po naprawieniu szkody osobie trzeciej.

avatar

2012-05-17 16:28 Zgłoś

możesz, bo widać to jawna premedytacja!!! macie w umowach odpowiedzialność wpisaną więc pracodawca zrobił sobie dodatkowe źródło dochodu!!! wciska wam, że znów zginął towar i ciągnie od was kase a tymczasem towar sobie gdzies w rzeczywistości na lewo sprzedał!!! wielu tak robi i celowo nie zabezpiecza sklepów monitoringiem itp by nikt mu nie udowodnił że robi przekręty waszym kosztem. Jeśli sklepu nie zabezpieczył to sam umyślnie naraził się na straty i może winić samego siebie a nie was!!!! wiec wytoczcie mu sprawe w sądzie o to i tyle koles peknie i przestanie bo to przestepstwo skarbowe !!!!

avatar

2012-04-10 20:36 Zgłoś

ratujcie....w grudniu sklep w ktorym pracuje mial manko w wysokosci ponad 10tys odpowiedzialnosc materialna za to maja wszystkie pracownice a jest ich 10 dodam ze obiekt nie ma zadnych kamer w styczniu inwentura pokazala nastepne manko w wyskosci ponad 10tys i rowniez odpowiadamy za nie wszystkie......czyli lacznie mamy do splacenia ponad 800zł manka gdyz jakas czesc z mank była pokryta fakturami marketingowymi....czy mamy jakas szanse aby udowodnic ze nie mamy nic wspolnego z niedoborem towaru???

avatar

2011-12-31 14:56 Zgłoś

CZY MOZNA UBEZPIECZYC SIE OD SZKÓD MATERIALNYCH W PRACY

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem Infor.pl »