| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Jak można rozpocząć telepracę

Jak można rozpocząć telepracę

Pracownik może stać się telepracownikiem albo przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Nie jest możliwe powierzenie wykonywania pracy w formie telepracy na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Rozpoczęcie telepracy

Istnieją dwie możliwości ustalenia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, że praca świadczona przez pracownika, jest telepracą. W przypadku pierwszej opcji, czyli gdy pracownik zostaje telepracownikiem przy zawieraniu umowy o pracę, w takiej umowie musi się znaleźć zapis, że pracownik będzie wykonywał pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W drugim przypadku, gdy pracownik staje się telepracownikiem w trakcie zatrudnienia, zmiana warunków wykonywania pracy, na telepracę, może nastąpić na mocy porozumienia stron, z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Przy czym pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy.

Zobacz także: Zawarcie umowy o telepracę

Co warto wiedzieć rozpoczynając telepracę

Po pierwsze należy ustalić, czym jest telepraca. Telepraca jest to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Telepracownik wykorzystując środki komunikacji elektronicznej przekazuje pracodawcy wyniki swojej pracy.  

W przypadku, kiedy pracownik jest faktycznie zatrudniony w warunkach określonych w Kodeksie pracy, jako warunku telepracy, to należy do niego stosować przepisy o telepracownikach, nawet jeśli pracodawca i pracownik nie zawarli porozumienia o stosowaniu telepracy.

Jeśli świadczenie pracy w formie telepracy nie odpowiada pracownikowi lub pracodawcy to mogą z takiej formy świadczenia pracy zrezygnować. W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy, zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.

Telepracownik jest pracownikiem, z tym wyjątkiem, że świadczy on swoją pracę w inny sposób niż reszta pracowników. W związku z tym powinien być traktowany na równi z innymi pracownikami. Nie można go pomijać przy premiach, podwyżkach, czy awansach. Ponadto pracodawca powinien umożliwiać telepracownikowi,  przebywanie na terenie zakładu pracy, kontaktowanie się z innymi pracownikami oraz korzystanie z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej.

Pracodawca ma również inne obowiązki wobec telepracownika. Po pierwsze musi dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy. Po drugie pracodawca ma obowiązek ubezpieczyć sprzęt, który dostarcza telepracownikowi. Po trzecie musi pokryć koszty związane z instalacja, serwisem, eksploatacja i konserwacja sprzętu. A po czwarte musi zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.

Zobacz także: Czym jest praca świadczona w formie telepracy?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »