| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia

Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia

Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.

Osoby młode stanowią grupę społeczną, która najdotkliwiej odczuwa konsekwencje kryzysu gospodarczego w Polsce i na świecie. W raporcie OECD „Praca dla młodych: Polska” wskazuje się, iż stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lata wzrosła z 16,5% w połowie 2008 r. do 19,5% w połowie 2009 r., czyli do poziomu o 1,7 punktu procentowego wyższego niż średnia w krajach OECD. Co więcej, wskaźnik zatrudnienia wśród osób młodych w Polsce, wynoszący 27% w 2008 r., jest jednym z najniższych na obszarze OECD, gdzie przeciętnie kształtuje się on na poziomie 44%.Trudna sytuacja osób młodych na rynku pracy zmusiła Ministerstwo Prac i Polityki Społecznej do zwiększenia puli środków z Funduszu Pracy na realizację programu aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia oraz wsparcie ich wejścia na rynek pracy. W 2010 roku na realizację celów Programu przeznaczono kwotę w wysokości 300 mln zł. Program został przygotowany w oparciu o rozwiązania wynikające z ustawy o z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zobacz: Świadczenie rehabilitacyjne osoby prowadzącej działalność gospodarczą


Projekty działań aktywizacji zawodowej będą przygotowywane przez powiatowe urzędy pracy w oparciu o indywidualne plany działań (IPD), które zostaną opracowane wspólnie z osobami młodymi (poszukującymi pracy lub bezrobotnymi). W związku z koniecznością przystosowania osób młodych do zmieniających się warunków rynku pracy, w szczególności w zakresie wykształcenia oraz praktycznej nauki zawodu, działania aktywizacyjne w ramach Programu obejmują w szczególności:

  • szkolenia zawodowe i ogólne, w tym z zakresu umiejętności poszukiwania pracy,
  • szkolenia połączone z programami stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych,
  • szkolenia połączone z przyznaniem środków na podjęcie działalności gospodarczej lub założeniem spółdzielni socjalnej,
  • szkolenia połączone z utworzeniem miejsca pracy u pracodawcy.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Dodatkowo w ramach Programu zakłada się realizację działań w formule programów specjalnych, których specyfiką jest możliwość łączenia ustawowych usług i instrumentów rynku pracy ze specyficznymi rozwiązaniami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb uczestników programu oraz możliwość obejmowania każdego uczestnika programu kilkoma formami aktywizacji zawodowej przy równoczesnym wspieraniu całokształtu działań „specyficznymi elementami wspierającymi zatrudnienie” w sytuacji kiedy proces aktywizacji zawodowej i doprowadzenia do zatrudnienia wymaga niestandardowych rozwiązań.
W założeniu MPiPS realizacja Programu w zakładanym zakresie przyczyni się do zwiększenia aktywizacji osób młodych na rynku pracy.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK