| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.

4. Ustalenie przez PFRON kwoty przysługującej nam refundacji składek i wypłata jej na wskazany rachunek bankowy

Realizacja refundacji powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia dostarczenia do PFRON kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.
Jeżeli kwota udzielonej nam refundacji składek na ubezpieczenia społeczne jest inna niż wnioskowaliśmy, PFRON poinformuje nas o sposobie jej ustalenia. Możemy również wnioskować o wydanie przez Prezesa Zarządu Funduszu decyzji o wysokości refundacji, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującej nam refundacji.

5. PFRON wystawia zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis

Refundacja składek osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą jest udzielana jako pomoc de minimis, zgodnie z przepisami unijnymi.

We wniosku o refundację musimy więc podać informacje o uzyskanej już wcześniej pomocy de minimis oraz przekazać stosowne oświadczenia/zaświadczenia o kwotach uzyskanej pomocy ze środków publicznych.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Jako informację zwrotną otrzymujemy zaświadczenie uzyskane z PFRON-u, które będzie nam pomocne w ustaleniu łącznej kwoty pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy i poprzedzające go dwa lata kalendarzowe. Kwota ta jest bowiem ograniczona dla osób niepełnosprawnych prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej oraz dla rolników. Pamiętajmy, że ograniczeniu podlega również łączna kwota pomocy, która spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy w przepisach mających zastosowanie przy udzielaniu pomocy innej niż pomoc de minimis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 poz. 42)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektoru rybołówstwa i zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007, str. 6)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK