| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne. O taką pomoc mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zasady dotyczące refundacji składek na ubezpieczenia społeczne uległy zmianie w 2008 roku, kiedy to zamiast rozliczania poprzez ZUS składek finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), niepełnosprawni pomoc taką zaczęli otrzymywać bezpośrednio z Funduszu.

Od początku 2009 roku przepisy ponownie zmieniono. Pracodawcom nie przysługuje już refundacja składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, lecz dofinansowanie ogółem kosztów wynagrodzenia.

Refundacja składek jest udzielana przez PFRON dopiero po ich terminowym opłaceniu w całości.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek ubezpieczenia

Niepełnosprawni wykonujący działalność gospodarczą mogą liczyć na refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze środków PFRON, ale tylko do wysokości składek (emerytalna 19,52%, rentowa 6%) obliczonych od podstawy wymiaru, ustalonej jako minimalna dla danego przedsiębiorcy.

A zatem od podstawy określonej przepisami o ubezpieczeniu społecznym, czyli stosownie:

  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek,
  • bądź od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Prowadzący działalność, który wcześniej nie był zarejestrowany w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy PFRON, musi się tam zarejestrować składając pierwszy wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie jest zobowiązany składać stosowny wniosek o wypłatę refundacji co miesiąc (wykonujący działalność gospodarczą), bądź co kwartał (rolnicy lub rolnicy zobowiązani do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika). PFRON ustala prawo do uzyskania pomocy przez daną osobę, ustala kwotę przysługującej refundacji składek, a następnie przekazuje ją na konto zainteresowanego.

Zobacz serwis: Samozatrudnienie

Podstawa prawna:
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z r. 2008 nr 14 poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 8 z poz. 42).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK