| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Własna firma jako stworzenie miejsca pracy dla siebie

Własna firma jako stworzenie miejsca pracy dla siebie

Osoby długotrwale bezrobotne zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak czasem trudno znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniało nasze oczekiwania, będzie dawało możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a ponadto będzie satysfakcjonujące pod względem finansowym. Z tego też powodu osoby bezrobotne wiele miesięcy poświęcają na znalezienie odpowiedniej dla siebie pracy. Jednak wiele z tych osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, która może być możliwością na stworzenie dla siebie samego miejsca pracy.

Chociaż obecny rynek nie jest łatwy dla młodych przedsiębiorców, to jednak można zaważyć, że powstają małe firmy czy punkty usługowe. Z czego wynika, że osoby postanawiają rozpocząć pracę „na swoim”? Jest bardzo wiele przesłanek, którymi kierują się ludzie przed podjęciem takiej decyzji. Jedną z najważniejszych przyczyn jest możliwość pracy tylko i wyłącznie na własny rachunek. Osoby, które pracowały wcześniej w jakim przedsiębiorstwie maja poczucie, że nie wykorzystują swojego potencjału zawodowego oraz umiejętności, ponieważ są ograniczane przez pracodawcę różnorodnymi czynnikami. Własna firma daje możliwość korzystanie ze swoich kompetencji w sposób nieograniczony przez innych – ewentualnie przez czynniki zewnętrzne, które są bardziej zrozumiałe dla pracownika.

Kolejną przyczyną jest możliwość wykorzystanie swoich naturalnych cech przywódczych, które nie mogą być w pełni wykorzystane, w momencie, kiedy osoba pracuje „u kogoś”. Bardzo często zdarza się tak, iż osoby, które posiadają cechy lidera mają problem z dostosowaniem się do poleceń innych. I dlatego też decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Mają wówczas możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, pracowania w dogodnych dla siebie godzinach, wydawania poleceń, organizacji czasu pracy, określania priorytetów, wyznaczania sobie celów, oceniania innych pracowników itp. Te cechy, choć pożądane w pracy, często pozostają w konflikcie z przełożonym.

Kolejnym czynnikiem warunkującym decyzję o podjęciu samodzielnej pracy są korzyści finansowe. Wynagrodzenie, które jest możliwe do osiągnięcia we własnej firmie często jest dużo wyższe niż wypłata pracownika zatrudnionego. Osoba zakładająca własną działalność ma świadomość, że korzyści finansowe są wprost proporcjonalne do zaangażowania w pracę, a nie jest to stała pensja, która może być jedynie nieznacznie wyższa w momencie wysokich osiągnięć pracowniczych.
Dla wielu osób decyzja o rozpoczęciu własnej działalności jest bardzo trudna, ponieważ niesie ona za sobą duże ryzyko. Może się bowiem okazać, że pomysł na firmę nie jest zgodny z wymogami obecnego rynku, a co za tym idzie nie będzie zapotrzebowania na tego typu usługi czy produkty. Może się również okazać, że kapitał włożony w firmę nie jest na tyle wystarczający, aby we właściwy sposób przebić się na tle istniejących już na rynku firm o podobnym lub tym samym profilu.

Zobacz: Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.
Poprzez samozatrudnienie tworzymy sobie miejsce pracy.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK