| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Czym jest firma spółki partnerskiej?

Czym jest firma spółki partnerskiej?

W obrocie gospodarczym wyrażenia „firma” używa się dla określenia samej działalności gospodarczej i ogólnie formy jej wykonywania, tymczasem firma spółki to nic innego jak jej nazwa.

Firma spółki partnerskiej - tak jak firma każdej innej spółki handlowej - musi składać się z rdzenia oraz dodatku obowiązkowego wskazującego na formę prawną spółki. Dodatkowo w przypadku spółki partnerskiej ustawa wymaga, aby w firmie spółki znalazło się również określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Rdzeń firmy spółki partnerskiej powinien składać się co najmniej z nazwiska jednego partnera. W rdzeniu firmy obok nazwiska (nazwisk) wspólnika może ponadto zostać zamieszczone także jego imię lub pierwsza litera imienia.

Obok rdzenia w firmie spółki partnerskiej musi się również znaleźć obligatoryjny dodatek wskazujący na formę organizacyjno - prawną spółki. Dodatek ten może mieć brzmienie: „i partner”, „i partnerzy” lub „spółka partnerska”. To w jakim brzmieniu dodatek obowiązkowy zostanie użyty w oznaczeniu firmy zależy od konstrukcji rdzenia firmy.

Jeżeli w spółce skupiającej dwóch lub więcej partnerów rdzeń firmy nie zawiera nazwiska tylko jednego ze wspólników, to wówczas dodatek obowiązkowy będzie brzmiał: „i partner”, np. „Adwokaci Nowak i partner”.

Jeżeli poza rdzeniem firmy znajdują się nazwiska kilku (co najmniej dwóch) partnerów, to wówczas należy zmieścić w firmie dodatkowe oznaczenie w brzmieniu: „i partnerzy”, np. „Adwokaci Sobolewski i partnerzy”.

Jeżeli w rdzeniu firmy występują nazwiska wszystkich partnerów, to wówczas należy dodać do niego dodatek: „spółka partnerska”, np. „Adwokaci Sobolewski, Nowak i Pietrzykowski Spółka Partnerska”.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Trzecim wymogiem dotyczącym firmy spółki partnerskiej jest obowiązek określenia wolnego zawodu, jaki jest wykonywany w spółce. W przypadku, gdy spółka partnerska została zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu - w firmie spółki powinna znaleźć się wzmianka o wszystkich wolnych zawodach wykonywanych w spółce.

W obrocie gospodarczym spółka partnerska może używać skrótu „sp.p.”

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK