REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o dzieło - odstąpienie od umowy

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Umowa o dzieło - odstąpienie od umowy. / Fot. Fotolia
Umowa o dzieło - odstąpienie od umowy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez umowę o dzieło, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wykonanie oznaczonego dzieła jest równoznaczne z osiągnięciem określonego, konkretnego rezultatu. Jakie są inne cechy charakterystyczne umowy o dzieło? Kiedy można od niej odstąpić?

Strony umowy o dzieło

Przyjmujący zamówienie to osoba, której wysiłek i starania prowadzą do powstania określonego rezultatu. Stworzonym dziełem wykonanym przez przyjmującego zamówienie może być: sporządzenie bilansu, wygłoszenie odczytu, namalowanie obrazu lub uszycie sukni ślubnej. Zamawiającym jest osoba, dla której dzieło ma zostać wykonane.

Autopromocja

Cechy charakterystyczne umowy o dzieło

Aby zlecona praca mogła być wykonana na podstawie umowy o dzieło, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim wykonanie pracy powinno dotyczyć z góry ustalonego i możliwego do osiągnięcia rezultatu, czyli powstania konkretnego, indywidualnego dzieła. Drugą cechą charakterystyczną umowy o dzieło jest jej odpłatny charakter. Co oznacza, że za wykonanie dzieła zawsze należy się wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za dzieło

Umowa o dzieło jest zawsze odpłatna. Strony umowy mają dowolność w określeniu wynagrodzenia w treści umowy o dzieło. Wysokość wynagrodzenia może zostać wskazana poprzez odwołanie do określonych stawek lub cenników.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Jeśli strony umowy nie wskażą w umowie przysługującego za wykonanie dzieła wynagrodzenia, przyjmuje się, że wykonawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie takie, jakie przysługuje za wykonanie dzieła tego danego rodzaju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że za wykonanie dzieła przysługuje wynagrodzenie odpowiadające nakładowi pracy oraz innym kosztom, które poniósł przyjmujący zamówienie.

Obowiązki stron umowy o dzieło

Przyjmujący zamówienie jest zobowiązany do wykonania dzieła, czyli osiągnięcia określonego rezultatu. Wykonanie dzieła jest podstawowym obowiązkiem przyjmującego zamówienie. Przyjmujący zamówienie jest odpowiedzialny za jakość wykonanego dzieła.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Nie jest on jednak zobowiązany do osobistego wykonania dzieła, chyba że z umowy wynika obowiązek osobistego wykonania dzieła, np. stworzenie utworu muzycznego przez przyjmującego zamówienie bez udziału osób trzecich. Jeśli jednak sam nie wykonuje dzieła, ciąży na nim obowiązek kierowania osobami, które przejmują wykonanie dzieła.

Podstawowym obowiązkiem zamawiającego jest dokonanie wypłaty wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie. Wynagrodzenie za wykonane dzieło powinno zostać wypłacone w chwili oddania dzieła, chyba że umowa o dzieło stanowi inaczej.

Jeśli wykonanie dzieła stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie zamawiającego dzieło, przyjmującemu zamówienie nadal należy się wynagrodzenie. Wynagrodzenie to zostaje pomniejszone o to, co przyjmującemu zamówienie udało się zaoszczędzić z powodu niewykonania dzieła, np. w przypadku zaoszczędzenia materiałów lub farb malarskich.

Na zamawiającym dzieło ciąży również obowiązek odebrania dzieła, którego wytyczne powinny zostać zawarte w umowie.

Wzór umowy o dzieło

Ustanie umowy o dzieło

Umowa o dzieło zostaje zakończona wraz z wywiązaniem się z obowiązków obu stron zawartej umowy o dzieło, tj. wykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie i odebrania dzieła przez zamawiającego.

Umowa o dzieło, którego wykonanie zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie, rozwiązuje się wskutek jego śmierci lub niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 644 Kodeksu cywilnego, dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić, płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Jednostronne, przedwczesne odstąpienie od umowy, może wystąpić w sytuacjach:

  • jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła,
  • jeżeli w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, lub powstała konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych, w związku z czym trzeba znacznie podwyższyć wynagrodzenie kosztorysowe, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

Kto i kiedy może odstąpić od umowy o dzieło

Odstąpienie od umowy jest również możliwe w sytuacji, gdy przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową. Zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Podstawa prawna:

  • art. 627- 646 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksy cywilny (Dz.U.2014.121 j.t.)
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA