| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Lista obecności dla pracowników

Lista obecności dla pracowników

Lista obecności pracowników jest dobrym i zarazem prostym sposobem na sprawdzenie, czy pracownik stawił się w pracy. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest ona podstawą do poprawnego rozliczenia czasu pracy pracownika.

Ewidencja czasu pracy

Jednym z obowiązków pracodawcy wynikającym z art. 149 § 1 Kodeksu pracy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników. Celem prowadzenia takiej ewidencji jest ustalenie prawidłowego poziomu wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi oraz innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z rozporządzeniem ewidencja czasu pracy powinna zawierać informacje o:

  • pracy w poszczególnych dobach, w tym pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
  • dyżurach,
  • urlopach,
  • zwolnieniach od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w pracy,
  • w stosunku do pracowników młodocianych także o czasie ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

 Pracodawca na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić ewidencję czasu pracy pracowników.

Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek

Lista obecności a karta ewidencji czasu pracy

Należy podkreślić, że lista obecności, którą prowadzi wielu pracodawców nie jest tożsama z opisaną kartą ewidencji. Zawiera ona mniej informacji, które są wymagane przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Zazwyczaj listy obecności składają się z podpisów pracowników ze wskazaniem konkretnego dnia. Brakuje w nich więc informacji o konkretnych godzinach pracy w ciągu dnia. Listy obecności nie zawierają także żadnych informacji o godzinach nadliczbowych. Tymczasem pracodawca powinien w sposób zgodny z przepisami ewidencjonować czas pracy swoich podwładnych, ponieważ uchybienia w tej sprawie mogą skutkować grzywną w wysokości nawet do 30 000 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Lista obecności

Kodeks pracy nie reguluje kwestii sposobu potwierdzania obecności w pracy. Uznaje się więc, że pracodawca w tym zakresie posiada dowolność, tzn. to od niego zależy, jaką wybierze formę sprawdzania, czy pracownik stawił się w miejscu pracy. Najczęściej pracodawca decyduje się na listę obecności pracowników, gdyż jest to prosty sposób.

Pracownicy powinni zostać poinformowani o sposobie i zasadach potwierdzania obecności w pracy. Zazwyczaj zapisy dotyczące tej kwestii znajdują się w regulaminie pracy. Listy obecności zwykle tworzone są w formie tabeli. Pracownik musi złożyć swój własnoręczny podpis w odpowiedniej rubryce wskazującej na konkretny dzień pracy, najczęściej robi to przy wejściu lub wyjściu z miejsca pracy. Lista obecności powinna być umieszczona w ogólnie dostępnym miejscu. Pracodawca lub upoważniona przez niego osoba, o wyznaczonej wcześniej godzinie, podpisem potwierdza zgodność zawartych w liście informacji ze stanem faktycznym.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Lista obecności - obowiązek?

Prowadzenie listy obecności nie jest dla pracodawcy obowiązkowe. Jednak w pewnych przypadkach może okazać się mu pomocne. Pracodawca, który nie prowadził list obecności, musi liczyć się z tym, że to na nim będzie spoczywał ciężar dowodu w razie nieobecności pracownika w pracy.

Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Aktualizacja: 28.10.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lista obecności dla pracowników. / Fot. Fotolia
Lista obecności dla pracowników. / Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »