| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej prowadzi do negatywnych dla pracodawcy konsekwencji prawnych. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnianiem pracowników? Jakie sankcje naruszenia przepisów regulujących prowadzenie dokumentacji kadrowej przewiduje prawo?

W wyroku z dnia 16 listopada 2000 r. (I PKN 80/00, OSNP 2002, nr 11, poz. 264) czytamy natomiast, że kierownik jednostki organizacyjnej zobowiązany do prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy własnego i podległych mu pracowników nie może, dochodząc wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i w wolne soboty, wywodzić korzystnych dla siebie skutków, powołując się na brak takiej dokumentacji. Podobnie w wyroku z dnia 4 października 2000 r. (I PKN 71/00, niepubl.), zgodnie z którym to na pracodawcy spoczywa ciężar udowodnienia rzeczywistego czasu pracy pracownika z uwzględnieniem pracy w godzinach nadliczbowych.

W sytuacji braku takiej dokumentacji sąd może uznać za udowodnione przez pracownika fakty wynikające z dokumentacji indywidualnie prowadzonej przez niego, na przykład z zapisków. Tak też stało się w sprawie o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, gdzie sąd uznał, że zapiski pracownika potwierdzone zeznaniami świadków w przypadku braku dokumentacji pracowniczej stanowią wystarczający dowód (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 sierpnia 1998 r., I PKN 114/98, OSNAPiUS 1999, nr 17, poz. 551; zob. też Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r., II PK 114/04, OSNP 2005, nr 16, poz. 245).

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK