| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę uprawnia pracownika do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku wydania prawomocnego wyroku uwzględniającego powództwo pracownika pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika. Jakich zmian w związku z tym wydarzeniem pracodawca musi dokonać w świadectwie pracy?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p. (www.ghmw.pl)

Orzeczenie o przywróceniu pracownika do pracy a świadectwo pracy

Jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi, z którym pracodawca wadliwie rozwiązał umowę o pracę jest żądanie przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Uprawnienia pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia określają odpowiednio przepisy art. 44 – 51 k.p. i art. 55 – 61 k.p. Prawomocny wyrok uwzględniający powództwo pracownika o przywrócenie do pracy ma ten skutek, że stosunek pracy zostaje reaktywowany, a pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, podejmującego pracę w określonym w ww. przepisach trybie. 

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Z przywróceniem pracownika do pracy wskutek orzeczenia sądu pracy wiąże się m. in. konieczność dokonania przez pracodawcę odpowiednich zmian w sferze świadectwa pracy. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy, uznanym następnie przez sąd pracy za wadliwe, pracodawca, zgodnie z art. 97 k.p. wydaje pracownikowi świadectwo pracy , wskazując w nim m. in. podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy. Tak wydane świadectwo pracy należy odpowiednio zmienić, poprzez naniesienie w jego treści stosownej wzmianki, albo w jego miejsce wydać nowy dokument. Szczegółową regulację w tym zakresie zawiera art. 97 § 3 k.p. i § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania z dnia 15 maja 1996 roku (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z przywołanymi przepisami, w razie prawomocnego orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy, w związku z wadliwym wypowiedzeniem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem bez wypowiedzenia, pracodawca powinien uzupełnić treść wydanego uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o orzeczeniu. Uzupełnienie następuje na żądanie pracownika. Natomiast, w sytuacji w której orzeczenie zostało wydane w związku z wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (w trybie natychmiastowych z art. 52 k.p.) pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy. Ponadto, powinien zawrzeć w nowym dokumencie informację o tym, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, powołując się przy tym wprost na art. 97 § 3 k.p.. Przepis ten wprowadza w każdym takim przypadku fikcję prawną, ponieważ obliguje pracodawcę do  zamieszczania w świadectwie pracy informacji o innym trybie rozwiązania umowy o pracę  - za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Trzeba jednak zaznaczyć, że wprowadzony ww. rozporządzeniem obowiązek powołania się w nowym świadectwie pracy dodatkowo na art. 97 § 3 k.p. w doktrynie traktowany jest jako sprzeczny z kodeksem pracy i faktycznie niweczący ww. fikcję prawną w sferze rozwiązania stosunku pracy.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Nowe świadectwo pracy pracodawca powinien wydać pracownikowi niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Obowiązek wydania nowego dokumentu jest uzależniony wyłącznie od prawomocności wyroku uwzględniającego żądanie pracownika, bez względu na to, czy wskutek takiego wyroku pracownik podjął pracę czy nie. Ponadto, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, pracodawca powinien usunąć z akt osobowych pracownika poprzednio wydany dokument i go zniszczyć.

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »