| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych

Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych

Umowa o zakazie konkurencji jest zawierana pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, która ma na celu uniemożliwienie pracownikowi pracy w firmie konkurencyjnej, często w zamian za pewne wynagrodzenie, szczególnie jeżeli dotyczy także okresu po rozwiązaniu stosunku pracy.

Zakaz konkurencji jest stosowany w przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Strony zawierając umowę o zakazie konkurencji, powinny możliwie precyzyjnie określić zakres przedmiotowy jej obowiązywania, to znaczy zdefiniować, w jakich dziedzinach pracownik nie może podejmować działalności konkurencyjnej. W tym zakresie postulować należy szczegółową i wyczerpującą regulację umowną, gdyż zbyt ogólne określenie zakresu zakazanej działalności może w praktyce prowadzić do sporu.

Zobacz: Spóźnienie w wypłacie odszkodowania a zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji może dotyczyć także okresu po ustaniu umowy. W takim wypadku umowa dotycząca zakazu musi określać szczegółowo termin, na jaki została zawarta, a także wysokość odszkodowania, która należy się pracownikowi za przestrzeganie zakazu konkurencji. Kodeks pracy stanowi, że odszkodowanie to nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.

Umowa o zakazie konkurencji, która oczywiście musi znaleźć się w aktach osobowych pracownika, powinna zawierać w szczególności:

  • Oznaczenie stron umowy.
  • Szczegółowe określenie, czym jest działalność konkurencyjna (np. prowadzenie działalności konkurencyjnej dla pracodawcy na podstawie własnej działalności, zasiadanie w zarządzie spółki o podobnym do pracodawcy profilu).

Polecamy serwis: Mała firma

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy umowa o zakazie konkurencji może znajdować się w aktach osobowych?
Czy umowa o zakazie konkurencji może znajdować się w aktach osobowych?

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK