| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych

Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych

Umowa o zakazie konkurencji jest zawierana pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, która ma na celu uniemożliwienie pracownikowi pracy w firmie konkurencyjnej, często w zamian za pewne wynagrodzenie, szczególnie jeżeli dotyczy także okresu po rozwiązaniu stosunku pracy.

Zakaz konkurencji jest stosowany w przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Strony zawierając umowę o zakazie konkurencji, powinny możliwie precyzyjnie określić zakres przedmiotowy jej obowiązywania, to znaczy zdefiniować, w jakich dziedzinach pracownik nie może podejmować działalności konkurencyjnej. W tym zakresie postulować należy szczegółową i wyczerpującą regulację umowną, gdyż zbyt ogólne określenie zakresu zakazanej działalności może w praktyce prowadzić do sporu.

Zobacz: Spóźnienie w wypłacie odszkodowania a zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji może dotyczyć także okresu po ustaniu umowy. W takim wypadku umowa dotycząca zakazu musi określać szczegółowo termin, na jaki została zawarta, a także wysokość odszkodowania, która należy się pracownikowi za przestrzeganie zakazu konkurencji. Kodeks pracy stanowi, że odszkodowanie to nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.

Umowa o zakazie konkurencji, która oczywiście musi znaleźć się w aktach osobowych pracownika, powinna zawierać w szczególności:

  • Oznaczenie stron umowy.
  • Szczegółowe określenie, czym jest działalność konkurencyjna (np. prowadzenie działalności konkurencyjnej dla pracodawcy na podstawie własnej działalności, zasiadanie w zarządzie spółki o podobnym do pracodawcy profilu).

Polecamy serwis: Mała firma

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy umowa o zakazie konkurencji może znajdować się w aktach osobowych?
Czy umowa o zakazie konkurencji może znajdować się w aktach osobowych?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK