| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumentacja pracownicza dotycząca urlopów związanych z rodzicielstwem

Dokumentacja pracownicza dotycząca urlopów związanych z rodzicielstwem

Przepisy prawa praca z każdym rokiem stają się coraz bardziej korzystne dla rodziców, pragnących pogodzić rolę matki czy ojca z pracą zawodową. Kodeks pracy oferuje szereg rozwiązań, które mają pomóc młodym i ambitnym rodzicom pogodzenie pewnych ról życiowych.

Dodatkowy urlop macierzyński znalazł się w Kodeksie pracy od dnia 1 stycznia 2009 r. jednak skorzystać z niego można dopiero od stycznia 2010 r. Jak sama nazwa wskazuje, jest on urlopem dodatkowym do przysługującego podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Musi on znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Podobnie jest z dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Przeczytaj także: Ewidencje niebędące częścią akt osobowych

Urlop ojcowski to urlop przysługujący ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesięcy. W tym roku jego wymiar wynosi 1 tydzień, jednak w przyszłym zostanie zwiększony do dwóch tygodni. Pracownik ojciec, który chce skorzystać z takiego urlopu musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek, który musi znaleźć się w aktach pracowniczych.

Urlop wychowawczy przysługuje natomiast do czasu osiągnięcia przez dziecko 4. roku życia i może trwać nie dłużej, niż 3 lata. Pracownik musi w takim wypadku złożyć wniosek najpóźniej na dwa tygodnie przez planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu także urlopu bezpłatnego. Pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób, również na świadczenie innej pracy u innego pracodawcy. Urlop taki może również zostać wykorzystany na wychowywanie dziecka.

Wszystkie wskazane wyżej wnioski urlopowe mają obowiązek znaleźć się w aktach osobowych pracownika, w części B.

Polecamy serwis Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK