| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumentacja pracownicza dotycząca przyznania nagrody lub wyróżnienia

Dokumentacja pracownicza dotycząca przyznania nagrody lub wyróżnienia

Pracodawca może przyznawać pracownikom nagrody i wyróżnienia, za szczególne osiągnięcia związane z łączącym strony stosunkiem pracy.

Należy przede wszystkim podkreślić, że nawet gdyby nie było takiego przepisu, to pracodawca i tak miałby prawo do przyznawania pracownikom nagród i wyróżnień. Co do zasady można bowiem stwierdzić, że pracodawca może w stosunku do pracownika robić wszystko, co nie jest sprzeczne w jakikolwiek sposób z Kodeksem pracy, a jak wiadomo, Kodeks ten nie zabrania nagradzania pracowników.

Zapoznaj się z serwisem Zakładam firmę

Nagroda może zostać przyznana w szczególności za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości. Pracodawca jednak sam określa, jakie rodzaje nagród i wyróżnień będzie stosował, oraz w jakich okolicznościach.

Z punktu widzenia dokumentacji pracowniczej najważniejszy jest fakt, że Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek umieszczenia w aktach osobowych pracownika odpisu zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia.

Akt przyznania nagrody jest dokumentem, który pracodawca ma obowiązek włączyć do akt pracownika. Akt przyznania nagrody lub wyróżnienia tworzy prawo podmiotowe pracownika do żądania jej spełnienia przez pracodawcę.

Pracodawca może samodzielnie opracować sobie wzór dokumentu przyznającego nagrodę, musi z niego jedynie wynikać, komu nagroda została przyznana, w jakiej wysokości, w jakich okolicznościach i za jakie osiągnięcia. Najczęściej dokument ten będzie miał formę zawiadomienia.Zo

Zobacz: Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do rady pracowniczej?

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy informacja o otrzymaniu nagrody musi znaleść się w dokumentacji pracownika?
Czy informacja o otrzymaniu nagrody musi znaleść się w dokumentacji pracownika?

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK