| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Zatrudnianie pracowników w nocy

Zatrudnianie pracowników w nocy

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcy, gdy pracujący w nocy jest zatrudniony przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym czy umysłowym. Ustawodawca zobowiązuje wówczas pracodawcę do określenia wykazu tych prac. Wykaz pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, w jej braku, z przedstawicielami pracowników. Przy sporządzaniu takiego wykazu pracodawca musi zasięgnąć też opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Pracownik musi być poinformowany o tym, że w zakładzie, w którym obejmuje pracę, jest ona wykonywana również w porze nocnej.

Polecamy serwis: Mała firma

Obowiązek pracodawcy zawiadomienia inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy powstaje tylko wtedy, gdy pracujący w nocy zwróci się o to na piśmie do pracodawcy. Wniosek pracownika o poinformowanie właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy oraz kopię informacji w tej sprawie skierowanej do właściwego inspektora pracy - pracodawca jest obowiązany zamieścić w części B akt osobowych pracownika. Taki obowiązek nakłada na niego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Zobacz: Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK