| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Zatrudnianie pracowników w nocy

Zatrudnianie pracowników w nocy

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcy, gdy pracujący w nocy jest zatrudniony przy pracach szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym czy umysłowym. Ustawodawca zobowiązuje wówczas pracodawcę do określenia wykazu tych prac. Wykaz pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, w jej braku, z przedstawicielami pracowników. Przy sporządzaniu takiego wykazu pracodawca musi zasięgnąć też opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Pracownik musi być poinformowany o tym, że w zakładzie, w którym obejmuje pracę, jest ona wykonywana również w porze nocnej.

Polecamy serwis: Mała firma

Obowiązek pracodawcy zawiadomienia inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy powstaje tylko wtedy, gdy pracujący w nocy zwróci się o to na piśmie do pracodawcy. Wniosek pracownika o poinformowanie właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy oraz kopię informacji w tej sprawie skierowanej do właściwego inspektora pracy - pracodawca jest obowiązany zamieścić w części B akt osobowych pracownika. Taki obowiązek nakłada na niego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Zobacz: Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »