| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumenty związane z obniżeniem wymiaru czasu pracy

Dokumenty związane z obniżeniem wymiaru czasu pracy

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w aktach tych muszą się znaleźć informacje dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy w związku z urlopem wychowawczym pracownika.

Zgodnie z art. 186 (7) Kodeksu pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Dla pracownika, chcącego pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka jest to sytuacja idealna. Z jednej strony może więcej czasu poświęcić dziecku, z drugiej nie traci kontaktu ze swoim życiem zawodowym.

Polecamy serwis: Urlopy

Wspomniany przepis stanowi także, że pracodawca powinien taki wniosek pracownika uwzględnić. Omawiany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku uprawnionego pracownika i obniżenie wymiaru czasu jego pracy, nie więcej jednak niż o połowę obowiązującego go wymiaru. Ustawodawca nakazuje bowiem wprost, aby obniżenie wymiaru czasu pracy nie przekraczało połowy czasu obowiązującego danego pracownika. Oznacza to odniesienie się do indywidualnego czasu pracy pracownika występującego z wnioskiem w trybie przewidzianym omawianym przepisem. I choć nie jest przewidziana jego forma, przyjmuje się jednak, że ma on zostać złożony w formie pisemnej, stanowi bowiem część dokumentacji pracowniczej, która z natury rzeczy musi być prowadzona w formie papierowej.

Należy pamiętać, że złożenie takiego wniosku nie powoduje rozpoczęcia ochrony przed zwolnieniem przysługującej w czasie urlopu wychowawczego. Oznacza to, że pracodawca może w takim wypadku po prostu pracownika zwolnić.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK