| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Aktualnie większość osób i firm posiada profile na portalach społecznościowych. Sfera życia w przestrzeni internetowej łączy się więc z życiem zawodowym. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę za jego zachowanie na portalach społecznościowych?

Krzysztof Sosnowski, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Portale społecznościowe

Korzystanie z portali społecznościowych stało się nieodłącznym aspektem dzisiejszego stylu życia wielu ludzi. Co więcej coraz częściej sfera życia w przestrzeni internetowej zaczyna łączyć się z życiem zawodowym. Praktycznie żadna z poważnych firm działających na polskim rynku nie jest w stanie wykazać nieposiadania profilu na żadnym z portali społecznościowych. Niektóre gałęzie rynku wręcz przenoszą swój podstawowy zakres działalności właśnie do obsługi klientów za pośrednictwem m.in. facebooka. Z tego powodu coraz poważniejszym problemem dla pracowników jest korzystanie z portali społecznościowych, gdyż sposób prowadzenia profilu nierzadko przekłada się na ocenę pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie możliwości dokonania wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi na podstawie sposobu prowadzenia profilu społecznościowego. Obecnie przyjmuję się, iż dokonywanie za pośrednictwem profili negatywnych wpisów w sposób obraźliwy dotyczących pracodawcy może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, co wynika bezpośrednio z art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy (K.p.) zgodnie, z którym pracownik ma obowiązek dbać o dobre imię pracodawcy. Dobre imię zostaje naruszone w przypadku sporządzania niepochlebnych wpisów na temat pracodawcy, zwłaszcza gdy są dokonywane w sposób wulgarny.

Bezwzględnie uzasadnione jest także wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który za pośrednictwem portalu skocznościowego ujawnia tajemnicę przedsiębiorstwa pracodawcy. Takie działanie także jest bezpośrednim naruszeniem obowiązków pracowniczych z art. 100 § 2 pkt. 5 KP.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zamieszczane zdjęcia

Bardziej problematyczne jest natomiast czy pracodawca może zwolnić pracownia za zamieszczanie niewłaściwych zdjęć na profilu. Problem w ostatnim czasie staje się dość powszechny. W naszej ocenie nie można dokonać pełnej generalizacji przypadków, zgodnie z którą wrzucenie np. wulgarnego czy też nieprzyzwoitego zdjęcia (abstrahując od samej oceny wulgarności i nieprzyzwoitość). Wiele zależy od charakteru branży w jakiej działa pracodawca, pamiętać należy, iż pracownik zobowiązany jest na podstawie art. 100 § 2 pkt. 4 do dbania o dobro zakładu pracy. W takim wypadku należy zauważyć, iż także zachowanie pracowników w czasie wolnym wpływa na ocenę pracodawcy przez jego potencjalnych klientów, gdyż potencjalni klienci często oceniają jakość usług świadczonych przez pracodawcę po przez pryzmat zatrudnianych pracowników.

Zadaj pytanie na FORUM

Aktualizacja: 03.02.2015

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zdjęcia

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »