| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Aktualnie większość osób i firm posiada profile na portalach społecznościowych. Sfera życia w przestrzeni internetowej łączy się więc z życiem zawodowym. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę za jego zachowanie na portalach społecznościowych?

Krzysztof Sosnowski, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Portale społecznościowe

Korzystanie z portali społecznościowych stało się nieodłącznym aspektem dzisiejszego stylu życia wielu ludzi. Co więcej coraz częściej sfera życia w przestrzeni internetowej zaczyna łączyć się z życiem zawodowym. Praktycznie żadna z poważnych firm działających na polskim rynku nie jest w stanie wykazać nieposiadania profilu na żadnym z portali społecznościowych. Niektóre gałęzie rynku wręcz przenoszą swój podstawowy zakres działalności właśnie do obsługi klientów za pośrednictwem m.in. facebooka. Z tego powodu coraz poważniejszym problemem dla pracowników jest korzystanie z portali społecznościowych, gdyż sposób prowadzenia profilu nierzadko przekłada się na ocenę pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie możliwości dokonania wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi na podstawie sposobu prowadzenia profilu społecznościowego. Obecnie przyjmuję się, iż dokonywanie za pośrednictwem profili negatywnych wpisów w sposób obraźliwy dotyczących pracodawcy może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, co wynika bezpośrednio z art. 100 § 2 pkt. 4 Kodeksu pracy (K.p.) zgodnie, z którym pracownik ma obowiązek dbać o dobre imię pracodawcy. Dobre imię zostaje naruszone w przypadku sporządzania niepochlebnych wpisów na temat pracodawcy, zwłaszcza gdy są dokonywane w sposób wulgarny.

Bezwzględnie uzasadnione jest także wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który za pośrednictwem portalu skocznościowego ujawnia tajemnicę przedsiębiorstwa pracodawcy. Takie działanie także jest bezpośrednim naruszeniem obowiązków pracowniczych z art. 100 § 2 pkt. 5 KP.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zamieszczane zdjęcia

Bardziej problematyczne jest natomiast czy pracodawca może zwolnić pracownia za zamieszczanie niewłaściwych zdjęć na profilu. Problem w ostatnim czasie staje się dość powszechny. W naszej ocenie nie można dokonać pełnej generalizacji przypadków, zgodnie z którą wrzucenie np. wulgarnego czy też nieprzyzwoitego zdjęcia (abstrahując od samej oceny wulgarności i nieprzyzwoitość). Wiele zależy od charakteru branży w jakiej działa pracodawca, pamiętać należy, iż pracownik zobowiązany jest na podstawie art. 100 § 2 pkt. 4 do dbania o dobro zakładu pracy. W takim wypadku należy zauważyć, iż także zachowanie pracowników w czasie wolnym wpływa na ocenę pracodawcy przez jego potencjalnych klientów, gdyż potencjalni klienci często oceniają jakość usług świadczonych przez pracodawcę po przez pryzmat zatrudnianych pracowników.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 03.02.2015

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zdjęcia

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK