| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Aktualnie większość osób i firm posiada profile na portalach społecznościowych. Sfera życia w przestrzeni internetowej łączy się więc z życiem zawodowym. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę za jego zachowanie na portalach społecznościowych?

Nie mniej jednakowe zdjęcie w zależności od branży może zostać uznane za wpływające negatywnie na wizerunek firmy lub też nie. Zdjęcie przedstawiające pracownika zabijającego królika będzie niewątpliwie przesłanką uzasadniającą zwolnienie pracownika w sytuacji, gdy zatrudniony on jest w organizacji broniącej praw zwierząt. W takim wypadku pracownik niewątpliwie naraża dobro zakładu pracy i wpływa na zmniejszenie wiarygodność pracodawcy, gdyż zabijanie zwierząt przez pracowników niewątpliwie świadczy o niewielkim zaangażowaniu tych pracowników w pracę i ochronę zwierząt.

Neutralne natomiast takie zdjęcie będzie w przypadku np. górników. Całkowicie bez znaczenia pozostaje dla pracodawcy, czy pracownik dokonuje takich działań, czy też jest miłośnikiem zwierząt. Nieco odmiennie mogłoby zostać odebrane działanie górnika w przypadku, gdyby pracodawca brał udział w akcji promocyjnej dot. ochrony zwierząt. Nie da się natomiast jednoznacznie wskazać czy takie zdjęcie stanowiłoby podstawę do zwolnienia.

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie internetu

W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne określenie, jakie działanie pracowników na portalach społecznościowych będzie w sposób realny mogło mieć wpływ na zatrudnienie. Każdy pracownik powinien w pełni świadomie prowadzić swój profil, zdając sobie sprawę z tego, iż może ponieść konsekwencje za zamieszczane materiały. Pamiętać jednak należy, iż ostatecznej oceny czy korzystanie z portali społecznościowych przez pracowników może mieć wpływ na stosunek pracy może dokonać jedynie Sąd pracy.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 03.02.2015

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zdjęcia

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK