| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy

Aktualnie większość osób i firm posiada profile na portalach społecznościowych. Sfera życia w przestrzeni internetowej łączy się więc z życiem zawodowym. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę za jego zachowanie na portalach społecznościowych?

Nie mniej jednakowe zdjęcie w zależności od branży może zostać uznane za wpływające negatywnie na wizerunek firmy lub też nie. Zdjęcie przedstawiające pracownika zabijającego królika będzie niewątpliwie przesłanką uzasadniającą zwolnienie pracownika w sytuacji, gdy zatrudniony on jest w organizacji broniącej praw zwierząt. W takim wypadku pracownik niewątpliwie naraża dobro zakładu pracy i wpływa na zmniejszenie wiarygodność pracodawcy, gdyż zabijanie zwierząt przez pracowników niewątpliwie świadczy o niewielkim zaangażowaniu tych pracowników w pracę i ochronę zwierząt.

Neutralne natomiast takie zdjęcie będzie w przypadku np. górników. Całkowicie bez znaczenia pozostaje dla pracodawcy, czy pracownik dokonuje takich działań, czy też jest miłośnikiem zwierząt. Nieco odmiennie mogłoby zostać odebrane działanie górnika w przypadku, gdyby pracodawca brał udział w akcji promocyjnej dot. ochrony zwierząt. Nie da się natomiast jednoznacznie wskazać czy takie zdjęcie stanowiłoby podstawę do zwolnienia.

Godzenie życia prywatnego z zawodowym w dobie internetu

W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne określenie, jakie działanie pracowników na portalach społecznościowych będzie w sposób realny mogło mieć wpływ na zatrudnienie. Każdy pracownik powinien w pełni świadomie prowadzić swój profil, zdając sobie sprawę z tego, iż może ponieść konsekwencje za zamieszczane materiały. Pamiętać jednak należy, iż ostatecznej oceny czy korzystanie z portali społecznościowych przez pracowników może mieć wpływ na stosunek pracy może dokonać jedynie Sąd pracy.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 03.02.2015

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zdjęcia

Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia
Profil na portalu społecznościowym a utrata pracy. /Fot. Fotolia

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK