| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Zwolnienie pracownika z powodu choroby

Zwolnienie pracownika z powodu choroby

Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie choroby. Są jednak okoliczności, w których przedłużająca się choroba pracownika może poskutkować utrata zatrudnienia. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu choroby?

Wojciech Ostrowski - Radca Prawny

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę  bez wypowiedzenia (z przyczyn niezawinionych przez pracownika) w sytuacji, gdy niezdolność pracownika do pracy na skutek choroby trwa dłużej niż okresy przewidziane w  art. 53 § 1 pkt 1 lit. a i b k.p. Okresy te, co do zasady, uzależnione są od stażu pracy u danego pracodawcy.

I tak, w przypadku  pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić, jeżeli niezdolność do pracy na skutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące. W przypadku pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może nastąpić dopiero, gdy choroba  trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Staż pracy u danego pracodawcy nie ma jednak znaczenia w sytuacji, gdy powodem niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa. Również w takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić dopiero, gdy niezdolność do pracy spowodowana tymi zdarzeniami trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 8 i art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Decydując się na zwolnienie pracownika z powodu choroby, pracodawca musi starannie ustalić terminy upływu okresów zasiłkowych. W wyroku z 21 czerwca 2005 (II PK 319/04), Sąd Najwyższy stwierdził, że nie jest dopuszczalne złożenie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia w chwili, gdy nie istniała jeszcze przyczyna do podjęcia takiej decyzji (w trakcie trwania okresów ochronnych wskazanych w art. 53 § 1 pkt 1 k.p.) na podstawie przypuszczeń, że niezdolność do pracy trwać będzie dłużej niż te okresy. Oznacza to, że złożenie przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy w okresie ochronnym, ale wskazującego datę ustania stosunku pracy przypadającą na okres nie objęty ochroną, uznać należy za niezgodne z prawem.

Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »