| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Wypowiedzenie umowy na czas określony

Wypowiedzenie umowy na czas określony

W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Czym jest umowa na czas określony

Umowa o pracę na czas określony, jak sama nazwa wskazuje zawierana jest przez pracownika i pracodawcę na z góry określony czas. Przy zawieraniu umowy wiadomo, kiedy zakończy się trwania umowy o pracę. Zasadą jest, aby umowy o pracę na czas określony nie były zawierane na długie okresy. Wyżej wskazane cechy umów o pracę na czas określony powodują, że w przypadku tej umowy terminowej ograniczona jest możliwość jej wypowiedzenia.

Możliwość wypowiedzenia

Zasadą jest, że umowę o pracę zawartą na czas określony nie można zakończyć przed upływem czasu na jaki została zawarta. Istnieje jednak odstępstwo od tej zasady. Aby dokonać wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony muszą zostać spełnione dwa warunki:

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem
  • umowa o pracę na czas określony musi zostać zawarta na czas nie krótszy niż 6 miesięcy,
  • w treści umowy o pracę na czas określony należy zamieścić klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz: Czy wskazanie kilku przyczyn zwolnienia jest bezpieczniejsze dla pracodawcy?

Oba wskazane wyżej warunki muszą zostać spełnione jednocześnie. Oznacza to, że zawarcie klauzuli o możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony, bez zawarcia jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy spowoduje brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Tak samo stanie się, jeśli umowa o pracę zostanie co prawda zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy, ale nie wprowadzi się w jej treść klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia.

W odróżnieniu od wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony nie trzeba uzasadniać. Oznacza to, że umowę na czas określony pracodawca i pracownik mogą wypowiedzieć bez podawania powodów swojej decyzji.

Okres wypowiedzenia

W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawarcia w jej treści klauzli o możliwości wypowiedzenia, umowę o pracę na czas określony można wypowiedzieć z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Świadectwo pracy

Aktualizacja: 21.09.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest, że umowę o pracę zawartą na czas określony nie można zakończyć przed upływem czasu na jaki została zawarta.
Zasadą jest, że umowę o pracę zawartą na czas określony nie można zakończyć przed upływem czasu na jaki została zawarta.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2013-02-23 21:49 Zgłoś

To że pisze na drugiej umowie okres próbny, nie ma się co tym przejmować. Z automatu taka umowa staje się umową na czas określony. Okres wypowiedzenia przy umowie zawartej na czas określony powyżej pół roku wynosi 2 tygodnie. (art. 30.1.$2 KP; art 33 KP) Ogólnie tak wypisana umowa jest zgodna z przepisami, do czasu aż jej ktoś nie wypowie. Mianowicie jeżeli pracodawca złożyłby Ci jednotygodniowe wypowiedzenie, działałby niezgodnie z Kodeksem Pracy, ale pomimo zapisu w umowie, gdyby wypowiedzenie było jednak dwutygodniowe to byłoby zgodne z Kodeksem Pracy i sprawy żadnej by nie było.

avatar

2013-02-20 12:39 Zgłoś

zdecydowanie - tygodniowy okres wypowiedzenia, to bardzo krótki czas.

avatar

2013-02-19 09:36 Zgłoś

troche mały ten okres wypowiedzenia

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

INVADO Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem Infor.pl »