| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Jakie inne formy wypowiedzenia umowy o pracę są dopuszczalne?

Forma pisemna zastrzeżona dla oświadczenia o wypowiedzeniu, podobnie jak forma zastrzeżona dla umowy o pracę nie ma charakteru formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności, a zatem niedochowanie tej formy nie będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieważne.

Stąd też wynika zgoda w orzecznictwie, że wypowiedzenie doręczone pracownikowi za pomocą faksu bądź drogą elektroniczną jest skuteczne, mimo iż stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 października 2002 r. sygn. akt: III PZP 17/2002).

Możliwe jest także oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, które zostanie opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.( II PK 178/2006).

Uznaje się również, iż samo ustne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może wywrzeć doniosłe skutki prawne.

Sąd Najwyższy  w wyżej powołanej uchwale o sygn.  III PZP 17/2002 dokonał bardzo daleko idącej wykładni uregulowania terminu wniesienia odwołania od wypowiedzenia  umowy o pracę, wskazując iż „doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę” należy rozumieć nie tylko jako faktyczne wręczenie mu pisma, ale także udaremnioną przez niego próbę doręczenia mu tego pisma, na przykład wskutek odmowy jego przyjęcia z rąk osoby upoważnionej lub nieodebrania z poczty przesyłki zawierającej to oświadczenie.

W związku z tym również złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę spowoduje możliwość wystąpienia przez pracownika z powództwem o uznanie go za bezskuteczne albo o odszkodowanie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK