| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy są czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek (jako przedsiębiorca) lub na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca i tym podobne), jeżeli te czynności pokrywają się, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy. Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i towarów i usług zbliżonych do działalności pracodawcy, które mogą je zastąpić.

Zakaz konkurencji może być zawarty zarówno w umowie o pracę, jako jej integralna część, może też stanowić odrębną umowę. W przypadku zakazu konkurencji w umowie o pracę, ryzyko niepodpisania takich postanowień przez pracownika jest dużo mniejsze. W przypadku, gdy pracodawca najpierw zawiera umowę o pracę, a dopiero później przedstawia pracownikowi umowę o zakazie konkurencji, może dojść do sytuacji, w której pracownik nie będzie chciał podpisać takiej umowy.

Złamanie zakazu konkurencji jest podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę ale tylko w sytuacji, gdy taka umowa była rzeczywiście podpisana przez pracownika.

Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Pan Jacek zawarł z pracodawcą umowę o pracę w dniu 1 marca 2011 r. Po miesiącu pracy pracodawca przedstawił mu do podpisu umowę o zakazie konkurencji. Po przeanalizowaniu postanowień tej umowy Pan Jacek jej nie podpisał, wprowadził natomiast kilka istotnych z jego punktu widzenia zmian, dotyczących w szczególności rodzaju działalności, która będzie uznawana za konkurencyjną. Umowę z uwagami przekazał pracodawcy. W związku z tym, że pracodawca nie kontynuował sprawy, Pan Jacek uznał, że zakaz konkurencji go nie obowiązuje i w oparciu o umowę zlecenie rozpoczął pracę dla innej firmy w branży, której charakter bardzo różnił się od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. W dniu 1 maja 2011 r. pracodawca wypowiedział Panu Jackowi umowę uznając, że złamał on zakaz konkurencji. W takiej sytuacji nie możemy mówić o złamaniu zakazu, nie ma też podstaw do wypowiedzenia umowy, gdyż Pan Jacek nie podpisał umowy o zakazie konkurencji, wobec czego nie był związany jej postanowieniami.

Polecamy: Dni wolne na poszukiwanie pracy

Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 czerwca 2007 r., sygn. akt: II PK 338/06 uznając, że Naruszenie przez pracownika obowiązującej umowy o zakazie konkurencji (podjęcie działalności konkurencyjnej) stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak ostatecznie nie doszło do zawarcia takiej umowy między stronami, wówczas fakt prowadzenia działalności konkurencyjnej przez pracownika może być oceniany tylko w kontekście pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK