| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Od kiedy wiąże wypowiedzenie przesłane pocztą?

Od kiedy wiąże wypowiedzenie przesłane pocztą?

Najczęściej spotykanym sposobem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę jest wypowiedzenie ustne, bądź pisemne na biurko pracownika lub przełożonego. Zdarza się jednak tak, że pracownik spodziewając się wypowiedzenia próbuje go uniknąć – wówczas pracodawca jest zmuszony wysłać wypowiedzenie pocztą.

Wysyłając wypowiedzenie pocztą pracodawca musi pamiętać przede wszystkim o tym, żeby wysłać je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (tzw. żółta zwrotka). Tylko dzięki potwierdzeniu odbioru pracodawca będzie mógł określić dzień rozwiązania umowy.

Jeżeli wysyłamy wypowiedzenie pocztą, to dniem, od którego zaczniemy liczyć okres wypowiedzenia, będzie dzień dostarczenia wypowiedzenia do zwalnianego pracownika. W zależności od tego, czy pracownik odbierze wypowiedzenie od razu, czy też będzie je awizował, termin ten może się przesunąć.

Pan Jacek wysłał jednemu ze swoich pracowników wypowiedzenie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik nie odebrał pisma od razu, ale dwukrotnie je awizował. Wobec tego Pan Jacek na świadectwie pracy jako dzień rozwiązania umowy wskaże dzień, w którym pracownik odebrał pismo po dwukrotnym awizowaniu, a nie dzień, w którym pracownik pierwszy raz odmówił odebrana przesyłki.

Problemem może okazać się sytuacja, w której pracownik, spodziewając się rozwiązania umowy, w ogóle nie odbierze listu zawierającego wypowiedzenie, czy w takiej sytuacji pracodawca nie ma możliwości rozwiązania umowy?

Otóż nie. Bezskuteczny upływ terminu na odebranie pisma pozwala przyjąć domniemanie, że pismo zostało dostarczone. Pomimo, iż wraca ono do pracodawcy z adnotacją: „zwrot – nie podjęto w terminie”, pozwala to pracodawcy na wystawienie świadectwa pracy z datą, w której upłynął termin dwukrotnego awizowania listu.

Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 października 2005, sygn. akt: I PK 37/05 przyjmując, że oświadczenie woli jest skutecznie złożone, jeżeli pracownik świadomie nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej oświadczenie pracodawcy, a ma realną możliwość zapoznania się z jego treścią, tzn. nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją odebrał. Przyjmuje się, że pracownik najpóźniej z upływem siódmego dnia od chwili powtórnego awizowania przesyłki zawierającej wypowiedzenie pracodawcy mógł zapoznać się z jego treścią.

Polecamy: serwis kadry

Polecamy: Obowiązki pracodawcy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK