| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Tolerowanie złego zachowania pracownika a dyscyplinarka

Tolerowanie złego zachowania pracownika a dyscyplinarka

W sytuacji, gdy pracownik naruszył wewnętrzne przepisy organizacyjno – porządkowe, które jednak w praktyce nie były do końca przestrzegane, co więcej jeżeli pracodawca przez dłuższy czas tolerował takie zachowanie, niemożliwe będzie zwolnienie takiego pracownika w trybie zwolnienia dyscyplinarnego.

Pan Jacek był dyrektorem w spółce, będącej przedstawicielem koncernu zagranicznego. Jego obowiązkiem było m.in. przygotowywanie ofert handlowych dla polskich klientów spółki. Zgodnie z wewnętrzną procedurą, opracowując oferty dla kluczowych klientów dyrektor powinien uzyskać uprzednią zgodę prezesa zarządu spółki. Jednak z powodu ciągłej nieobecności prezesa zarządu spółki Pan Jacek faktycznie sam zarządzał spółką.

Dnia 2 sierpnia 2006 r. Pan Jacek polecił zapytać centralę koncernu o wysokość cen sprzedaży produktu, którym był zainteresowany jeden z kontrahentów i nazajutrz otrzymał odpowiedź. Wówczas polecił podwyższyć zaproponowaną przez zarząd cenę o 10% i taką ofertę przesłać kontrahentowi. Ostatecznie firma ta zrezygnowała jednak z zawarcia umowy.
Wkrótce po tym, pracodawca zwolnił Pana Jacka dyscyplinarnie. Jako przyczynę wskazano działanie pracownika na szkodę firmy - przygotowanie i złożenie bez wiedzy prezesa zarządu niekorzystnej oferty cenowej dla kontrahenta, co spowodowało utratę zleceń i było niezgodne z regulaminem. Pan Jacek uznał rozwiązanie umowy za bezzasadne i zażądał przed sądem pracy odszkodowania z tego tytułu.

Przeczytaj także: Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał, że zachowanie Pana Jacka polegające na ustaleniu wyższych cen produktów nie było bezprawne i zawinione, bowiem wymóg uzyskania uprzedniej zgody prezesa zarządu spółki na przedstawienie oferty cenowej strategicznym klientom w praktyce nie był stosowany.

Skoro w rzeczywistości procedury wewnętrzne spółki od dawna nie były wymagane, a pracownik wykonał swoje obowiązki tak jak zwykle, to nie działał z przekroczeniem uprawnień, ani z naruszeniem obowiązku sumiennego wykonywania pracy. Nie można mu więc zarzucić ciężkiego (zawinionego) naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zobacz serwis: Świadectwo pracy

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »