| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty

Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty

Obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy obejmuje powstrzymywanie się również poza miejscem i czasem pracy od takich zachowań, które wywołują lub potęgują wzajemnie negatywny stosunek współpracowników i konflikty w środowisku pracy.

Pan Tomek, pracownik spółki, należał do władz jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. 11 marca 2005 r. pracownik ten pobił dwóch działaczy konkurencyjnego związku, również zatrudnionych w spółce. Do incydentu doszło już poza godzinami i miejscem pracy. Gdy pracodawca się o tym dowiedział wypowiedział Panu Tomkowi umowę o pracę z powodu „rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego, polegającego na pobiciu współpracowników”. Pracodawca zaznaczył, że nie może dalej zatrudniać Pana Tomka, bowiem jego postępowanie w sposób ciężki narusza porządek i atmosferę w miejscu pracy oraz zasady współżycia społecznego w zakładzie pracy, a także zagraża bezpieczeństwu zatrudnionych w spółce pracowników. Pan Tomek odwołał się do sądu pracy twierdząc, że naruszenie zasad współżycia społecznego nie jest wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego.

Przeczytaj także: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Sąd Najwyższy nie przyznał racji pracownikowi. Stwierdził, że wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była prawdziwa i wystarczająco konkretnie sformułowana. Ponadto, zdaniem Sądu Najwyższego, naruszenie zasad współżycia społecznego może stanowić samoistną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę – także w przypadku pracownika szczególnie chronionego ze względu na pełnione funkcje związkowe.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z art. 100 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek przestrzegać norm współżycia społecznego nie tylko w miejscu zatrudnienia, ale także poza miejscem i czasem pracy. Powinien więc zarówno w czasie pracy, jak i po jej zakończeniu (poza zakładem pracy) powstrzymać się od wszelkich zachowań mogących zakłócić dobrą atmosferę i prawidłową współpracę między pracownikami.

Z powyższego wynika, że pobicie innego pracownika jest samodzielną przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę, nawet jeżeli do pobicia doszło już po godzinach pracy i poza zakładem pracy. Dotyczy to także pracownika będącego działaczem związkowym.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa i wystarczająco konkretnie sformułowana.
Wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi być prawdziwa i wystarczająco konkretnie sformułowana.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK