| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty

Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty

Obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy obejmuje powstrzymywanie się również poza miejscem i czasem pracy od takich zachowań, które wywołują lub potęgują wzajemnie negatywny stosunek współpracowników i konflikty w środowisku pracy.

Pan Tomek, pracownik spółki, należał do władz jednego ze związków zawodowych działających u pracodawcy. 11 marca 2005 r. pracownik ten pobił dwóch działaczy konkurencyjnego związku, również zatrudnionych w spółce. Do incydentu doszło już poza godzinami i miejscem pracy. Gdy pracodawca się o tym dowiedział wypowiedział Panu Tomkowi umowę o pracę z powodu „rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego, polegającego na pobiciu współpracowników”. Pracodawca zaznaczył, że nie może dalej zatrudniać Pana Tomka, bowiem jego postępowanie w sposób ciężki narusza porządek i atmosferę w miejscu pracy oraz zasady współżycia społecznego w zakładzie pracy, a także zagraża bezpieczeństwu zatrudnionych w spółce pracowników. Pan Tomek odwołał się do sądu pracy twierdząc, że naruszenie zasad współżycia społecznego nie jest wystarczającym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego.

Przeczytaj także: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Sąd Najwyższy nie przyznał racji pracownikowi. Stwierdził, że wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę była prawdziwa i wystarczająco konkretnie sformułowana. Ponadto, zdaniem Sądu Najwyższego, naruszenie zasad współżycia społecznego może stanowić samoistną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę – także w przypadku pracownika szczególnie chronionego ze względu na pełnione funkcje związkowe.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Sąd Najwyższy wskazał, że zgodnie z art. 100 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek przestrzegać norm współżycia społecznego nie tylko w miejscu zatrudnienia, ale także poza miejscem i czasem pracy. Powinien więc zarówno w czasie pracy, jak i po jej zakończeniu (poza zakładem pracy) powstrzymać się od wszelkich zachowań mogących zakłócić dobrą atmosferę i prawidłową współpracę między pracownikami.

Z powyższego wynika, że pobicie innego pracownika jest samodzielną przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę, nawet jeżeli do pobicia doszło już po godzinach pracy i poza zakładem pracy. Dotyczy to także pracownika będącego działaczem związkowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »