| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy mogę odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Czy mogę odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Pracodawca w okresie wypowiedzenia może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czy takie zwolnienie można odwołać w każdym czasie, czy też raz udzielone obowiązuje do końca o kresu wypowiedzenia?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy. Takie rozwiązanie często stosowane jest przez pracodawców w sytuacji, kiedy dalsza praca pracownika może narazić go na poważne szkody, bądź też pracownik jest konfliktowy i może „buntować” innych pracowników. Pomimo, iż Kodeks pracy nie wymaga, aby takie zwolnienie odbyło się za zgodną pracownika, to jednak warto postarać się o pisemną zgodę pracownika, głownie dla ewentualnych celów dowodowych przed sądem.

Sąd Najwyższy w wyroku 5 lipca 2005 r., sygn. akt: I PK 176/04 stwierdził, że Skuteczne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przesądza o tym, że pracownik, który nie wyraża zgody na cofnięcie oświadczenia woli w tym przedmiocie, nie jest obowiązany do podporządkowania się poleceniom pracodawcy świadczenia pracy we wskazanym miejscu i terminie. Niezastosowanie się pracownika do takich poleceń pracodawcy nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Przeczytaj również: Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapłaty wynagrodzenia za cały okres wypowiedzenia, pomimo nieświadczenia pracy.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli pracodawca raz wyrazi zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, nie będzie mógł jej cofnąć. Oznacza to, że jeżeli pracodawca dojdzie do wniosku, że np. z uwagi na braki kadrowe niezbędna jest mu pomoc pracownika, to nie będzie mógł mu nakazać powrotu do pracy, może jedynie poprosić pracownika o powrót do pracy na kilka lub kilkanaście dni w okresie wypowiedzenia. Pracownik nie ma obowiązku się na takie rozwiązanie zgodzić.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pan Jacek wypowiedział umowę o pracę z uwagi na brak podwyżki wynagrodzenia od kilku lat. Jego okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Pracodawca pod wpływem impulsu zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy, po pewnym czasie okazało się jednak, że z uwagi na niewystarczającą liczbę pracowników potrzebna jest pomoc Pana Jacka. Pracodawca wystąpił do niego z prośbą o przyjście do pracy na 10 dni, Pan Jacek jednak odmówił.

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy.
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że okres wypowiedzenia biegnie, ale pracownik nie musi już świadczyć pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »