| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Czy można cofnąć wypowiedzenie?

W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, że pracodawca wręczy pracownikowi wypowiedzenie, ale potem zdecyduje się jednak na kontynuację zatrudnienia. Co dzieje się w takim wypadku ze skutecznie wręczonym wypowiedzeniem i biegiem terminu wypowiedzenia?

Obie strony stosunku pracy mogą wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony, a w niektórych wypadkach także umowę na czas określony. Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli, do którego na podstawie art. 300 Kodeksu pracy, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przyjmuje się, że cofnięcie oświadczenia woli jest skuteczne tylko wtedy, gdy dotarło do adresata wraz z chwilą dostarczenia mu samego oświadczenia. Przekładając te zasady na prawo pracy należy wskazać, że cofnięcie wypowiedzenia będzie skuteczne tylko wtedy, gdy dotarło do pracownika przed, bądź równocześnie z samym wypowiedzeniem.

Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu musi być skierowane do pracownika i jemu dostarczone. Złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest bezskuteczne dopóty, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Przeczytaj także: Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Pani Ania postanowiła wręczyć wypowiedzenie jednemu ze swoich pracowników kierowców. W związku z tym, że akurat był w trasie, nie mogła tego zrobić osobiście i złożyła wypowiedzenie do funkcjonującej w jej zakładzie organizacji związkowej. Po dwóch dniach wypowiedzenie złożyło dwóch innych kierowców, więc Pani Ania – z uwagi na braki kadrowe – postanowiła cofnąć złożone wcześniej wypowiedzenie. W związku z tym, że kierowca którego wypowiedzenie dotyczyło wciąż był nieobecny, oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia również złożyła organizacji związkowej. Kiedy kierowca wróci z trasy, oba oświadczenia – o wypowiedzeniu i jego cofnięciu – dotrą do niego jednocześnie, zatem cofnięcie wypowiedzenia będzie skuteczne.

Możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia także po dostarczeniu wypowiedzenia, jednak wtedy wymagana będzie zgoda pracownika na takie cofnięcie. Przepisy prawa nie wskazują, w jakiej formie ma być wyrażona taka zgoda pracownika, przyjmuje się zatem, że może ona być wyrażona zarówno ustnie jak i pisemne, a także przez czynności faktyczne – na przykład przez przystąpienie do pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Należy pamiętać, że pracownik nie ma obowiązku wyrażania takiej zgody, będzie się to jednak wiązało z ustaniem stosunku pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pracownikowi, który wyraził zgodę na cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi, który wyraził zgodę na cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
Pracownikowi, który wyraził zgodę na cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK