| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego

Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego

Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia.

Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy dopóki dzieło nie zostało ukończone. Uprawnienie to zamawiający traci zatem z chwilą, gdy dzieło zostało mu oddane. Przyjmuje się, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy wywrze skutek jedynie wtedy, gdy zostanie dokonane jednocześnie z zapłatą umówionego wynagrodzenia lub też już po zapłacie umówionego wynagrodzenia.

Jeżeli zamawiający korzysta z prawa odstąpienia od umowy, może od wynagrodzenia należnego przyjmującemu zamówienie odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził w konsekwencji zaprzestania wykonywania dzieła. Będą to zarówno oszczędności wynikające z zaoszczędzenia materiałów, które miał dostarczyć przyjmujący zamówienie, jak również i to, co przyjmujący zamówienie zarobił wykorzystując czas wolny od wykonywania dzieła.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Dowiedz się: Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia

W wypadku, gdy dzieło miało być wykonane z materiału dostarczonego przez zamawiającego przyjmujący zamówienie zobowiązany jest zwrócić materiał zamawiającemu. Zamawiający nie może żądać wydania nieukończonego dzieła, jeżeli materiał do jego wykonania dostarczył przyjmujący zamówienie.

Jeżeli wykonanie dzieła nie zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie, jego śmierć lub utrata zdolności do pracy nie ma wpływu na byt umowy o dzieło przez niego zawartej. Umowa ta, nadal go wiąże lub też - w wypadku śmierci przyjmującego zamówienie - prawa i obowiązki z niej wynikające przechodzą na jego spadkobierców. Dalsze wykonywania dzieła powierzyć można innej osobie, albowiem skoro wykonanie dzieła nie zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie, zamawiający nie może żądać aby osobiście wykonał on dzieło.

Polecamy serwis: ZUS

Odmiennie przedstawia się sytuacja, gdy wykonanie dzieła zależy od osobistych przymiotów przyjmującego zamówienie. W takim wypadku jego śmierć lub utrata zdolności do pracy skutkuje rozwiązaniem umowy o dzieło. Jednakże przyjmujący zamówienie lub jego spadkobiercy mogą żądać od zamawiającego zapłaty za materiał oraz zapłaty odpowiedniej części wynagrodzenia wtedy, gdy materiał do wykonania dzieła dostarczył przyjmujący zamówienie, a dzieło zostało częściowo wykonane i przedstawia dla zamawiającego wartość, mimo niewykonania go w całości.

Aktualizacja: 21.09.2011

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli zamawiający korzysta z prawa odstąpienia od umowy, może od wynagrodzenia należnego przyjmującemu zamówienie odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził.
Jeżeli zamawiający korzysta z prawa odstąpienia od umowy, może od wynagrodzenia należnego przyjmującemu zamówienie odliczyć to, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »