| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada

Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada

Zostałam zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Złożyłam odwołanie do sądu pracy, uznając zwolnienie za nieuzasadnione. Sąd po siedmiomiesięcznym postępowaniu orzekł o przywróceniu mnie do pracy, zasądzając jednocześnie na moją rzecz wynagrodzenie za trzy miesiące. Za jaki okres pozostawania bez pracy sąd może mi przyznać wynagrodzenie oraz czy będą od niego ewentualnie odprowadzane składki ZUS? Jaki okres powinien zostać wykazany na świadectwie pracy, gdy w przyszłości zostanie rozwiązana umowa o pracę? Ponadto, jaki jest obecnie mój wymiar urlopu?

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu pracy w przypadku ponownego podjęcia pracy w związku z przywróceniem do pracy na podstawie wyroku sądu, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące, ale też nie krócej niż za jeden miesiąc. Pracownikowi takiemu wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, czyli w powyższym przypadku za 3 miesiące. Za ten okres pracodawca będzie zobowiązany odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne. Okres czterech miesięcy, za który nie przyznano Pani wynagrodzenia, nie jest uważany za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Jednak za ten czas pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS.

Dowiedz się także: Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?

Natomiast na świadectwie pracy określany jest m.in. okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Wliczony do tego okresu będzie jedynie czas, za jaki Pani otrzymała wynagrodzenie - czyli 3 miesiące. Okres pozostawania bez pracy, za który nie zostało przyznane wynagrodzenie nie zostanie oznaczony w świadectwie pracy.

W związku z tym, że prawo do urlopu wypoczynkowego uzależnione jest od pozostawania w stosunku pracy, należy go naliczyć jedynie za okres, za który zostało przyznane pracownikowi wynagrodzenie. Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu pracy wynagrodzenie takie przysługuje za czas pozostawania bez pracy. Sąd Najwyższy uznał, że czas pozostawania bez pracy obejmuje miesiące bezpośrednio następujące po dniu rozwiązania umowy o pracę. W analizowanym przypadku, sąd pracy zasądził na rzecz pracownika wynagrodzenie za okres 3 miesięcy pozostawania bez pracy. Urlop wypoczynkowy należy zatem naliczyć za okres 3 miesięcy, za które przyznano pracownikowi wynagrodzenie, liczone od dnia następującego po rozwiązaniu umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »