| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Skracanie i wydłużanie okresów wypowiedzenia

Skracanie i wydłużanie okresów wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach strony stosunku pracy mogą być zainteresowane zmianą długości okresu wypowiedzenia. Pracodawca może być zainteresowany skróceniem okresu wypowiedzenia np., jeśli znajduje się w złej sytuacji ekonomicznej lub jeśli chce szybko odsunąć pracownika od ważnych z punktu widzenia pracodawcy informacji.

Natomiast pracownik zazwyczaj występuje o skrócenie okresu wypowiedzenia, jeśli chce zmienić pracę, a rozpoczęcie nowej pracy ma nastąpić przed upływem obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia.

Skrócenie okresu wypowiedzenia może mięć miejsce jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony. Jeśli wypowiedzenie pracownikowi tego rodzaju umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca.

Zobacz także: Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikowi przysługuje z tego tytułu odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje za czas od rozwiązania umowy do końca ustawowego okresu wypowiedzenia. Co prawda ma ono zrekompensować pracownikowi szkody, jakie poniósł w związku z wcześniejszym rozwiązaniem stosunku pracy (a więc zmniejszeniem zarobków, jakie by otrzymał) jednak odszkodowanie to ma charakter ryczałtowy i nie jest ściśle związane ze szkodą poniesioną przez pracownika. Okres, za, który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Pracodawca, który zamierza skrócić przysługujący pracownikowi okres wypowiedzenia musi dopełnić wszelkich formalności związanych ze zwyczajnym wypowiedzeniem pracownikowi umowy zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie i być uzasadnione, a pracownik powinien otrzymać wyraźną informację o skróceniu okresu wypowiedzenia.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie i być uzasadnione, a pracownik powinien otrzymać wyraźną informację o skróceniu okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie i być uzasadnione, a pracownik powinien otrzymać wyraźną informację o skróceniu okresu wypowiedzenia.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »